Velký objev světové hudby, mladá ruská klavíristka Julianna Avdějevová a světově uznávaný švédský dirigent Herbert Blomstedt budou ve čtvrtek a pátek hosty České filharmonie. Orchestr provede Mozartův Klavírní koncert č. 17 a Sedmou symfonii Antonína Dvořáka. Avdějevová, vítězka loňské prestižní chopinovské soutěže ve Varšavě, se do české metropole vrací po půl roce. V květnu vystoupila na Pražském jaru.

Po vítězství na prestižní varšavské Chopinově soutěži začala kariéra Avdějevové prudce stoupat. Debutovala s Newyorskou filharmonií pod taktovkou Alana Gilberta ve Varšavě a v New Yorku i v londýnské koncertní síni Queen Elizabeth Hall. Již předtím ale hrála ve světových koncertních sálech.

Vítězku varšavské soutěže přesto celou sezonu provázela velká očekávání. Vyhrála totiž v jubilejním chopinovském roce, do soutěže byl přihlášen rekordní počet uchazečů a k mnoha organizačním problémům se navíc přidaly pochybnosti okolo machinací v počtech postupujících soutěžících. Nakonec vznikly pochyby i o správném výběru laureáta.

Repertoár Avdějevové zahrnuje širokou škálu skladeb od Bacha až po díla dvacáté století. Zabývá se také hrou na dobové nástroje. Chopinův Klavírní koncert č. 2 provedla letos na tomto nástroji s proslulým Orchestrem osvícenského věku.


Julianna Avdějevová hrála už i s Newyorskou filharmonií či v londýnské koncertní síni Queen Elizabeth Hall.

Související