Radnice některých obcí sužovaných spory Čechů a Romů se problémy se soužitím příliš nezabývaly, a tím celou situaci zhoršily, myslí si ministr vnitra Jan Kubice (ODS).

Vedení měst podle něj nedokázala podchytit vznik ubytoven, podcenila volnočasové aktivity pro mládež a nezvládla ani komunikaci mezi oběma skupinami obyvatel.

Ministr to řekl po návštěvě Obrnic na Mostecku, které jsou podle něj ukázkovým příkladem fungujícího soužití. V Obrnicích problémy v poslední době vymizely, přestože asi 40 procent z 2 500 obyvatel tvoří Romové.

Na dotaz, zdali by dokázal pojmenovat tři základní příčiny etnické řevnivosti v některých městech, ministr odpověděl: "Určitě je to vznik soukromých i městských ubytoven, nekomunikace a vzájemné podezřívání mezi majoritou a menšinami. No a pak taky naprosté podcenění volnočasových aktivit pro mládež i dospělé."

Příklad Obrnic prý Kubiceho velmi inspiruje. "V tom, že budou obě skupiny dělat aspoň některé věci společně, v tom vidím obrovskou šanci," dodal.

Restart v Obrnicích. Příběh starostky, která zlomila prokletí života na okraji - čtěte ZDE

Čeští Romové jsou ve školách diskriminováni, tvrdí Amnesty International - čtěte ZDE

Starostka Drahomíra Miklošová Kubiceho provedla obcí, která ještě před pár lety platila za jedno z nejproblémovějších míst severních Čech. Teď se tam čerpají evropské dotace a starostka město řídí pevnou rukou.

"Trošku si připadám jak ve filmu Dobývání divokého západu, protože paní starostka snese srovnání se šerifem z westernu z 50. let," glosoval to před novináři s úsměvem Kubice. "Tohle je cesta. Za těch šest let se tu podařilo něco vytvořit, investuje se tu smysluplně," dodal.

"Chce to dávat práci 12 nebo 14 hodin denně, nesedět jen v kanceláři a jezdit všechny projekty co nejvíc konzultovat s jinými," popsala svůj recept starostka. Drobná kriminalita podle ní Obrnické občas potrápí, nejde ale o nic neřešitelného a situaci dokáže vyřešit komunikace.