Větších pravomocí se má dočkat antimonopolní úřad. Kromě kartelů a monopolů má trestat i zneužívání silnějšího postavení v maloobchodě a velkoobchodě - například při prodeji spotřebního zboží, elektroniky nebo stavebnin. Do teď  takto dohlížel pouze na oblast potravinářství.

Návrh ministerstva průmyslu a obchodu přitom kritizují experti i státní úřady. A také samotné řetězce. Hlavním problémem podle nich je, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže má nově dávat pokuty za často nejasně formulované praktiky. Například vynucování "nepřiměřených podmínek" ve smlouvách. "Nikdo dnes není schopen dát jasnou odpověď, jestli to, co se dnes ve smlouvách dojednává, bude v souladu se zákonem," říká Vesselin Barliev ze společnosti Tesco.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.