Bezpilotní letoun, který Spojené státy ztratily nad Íránem, pravděpodobně patřil americké Ústřední zpravodajské službě (CIA). Letadlo nyní má íránská armáda, která tvrdí, že stroj sestřelila. Američané to ale zpochybnili.

Teherán v každém případě získal citlivé špionážní zařízení, které je postaveno tak, aby je nezachytila protivzdušná obrana nepřítele. Napsal to dnes The Washington Post.

Podle listu není jasné, jaké úkoly letoun typu RQ-170 v Íránu plnil. Mohly ale souviset s íránským jaderným programem, jenž Washington dlouhodobě znepokojuje. Američané se domnívají, že Teherán vyvíjí jadernou zbraň. Dlouhodobý protivník Spojených států také čelí obviněním, že pomáhá protispojeneckým silám v Iráku a Afghánistánu.

Mluvčí CIA odmítla potvrdit, zda špionážní letadlo získané Íránem bylo součástí letky této tajné služby. Informaci nicméně deníku The Washington Post potvrdily zdroje z americké administrativy.

Velitelství spojeneckých sil v Afghánistánu původně uvedlo, že letoun byl na misi v západním Afghánistánu a odchýlil se od plánované trasy. CIA obecně tato letadla využívá pro špionáž a útoky, zejména v Afghánistánu. Podle washingtonské listu neexistují náznaky, že by stroj ztracený v Íránu byl ozbrojený.

Íránská média v neděli uvedla, že letoun typu RQ-170 byl sestřelen na východě země u hranic s Pákistánem a Afghánistánem a že letadlo bylo lehce poškozeno.

Nejmenovaný zástupce íránské armády za to, že americké bezpilotní letadlo narušilo vzdušný prostor Íránu, pohrozil silnou a zdrcující reakcí. Američané ale sestřelení letadla zpochybnili. Jinou příčinu pádu letadla ale zatím nezveřejnili.

Letadla typu RQ-170 mají speciální nátěr a "netopýří" tvar křídel, aby mohla nepozorovaně pronikat protivzdušnými obranami. O existenci letadla vyráběného společností Lockeed Martin se ví od roku 2009, kdy bylo vyfotografováno na americké základně v afghánském Kandaháru.