Americká poštovní služba (USPS) chce v příštím roce propustit 28.000 zaměstnanců a uzavřít přes polovinu center na třídění pošty. Opatřeními, která mají ušetřit tři miliardy dolarů (56,5 miliardy korun), chce v posledních letech ztrátová firma podle svého viceprezidenta zabránit bankrotu. Uvedla to agentura Reuters.

Viceprezident společnosti David Williams v pondělí na tiskové konferenci ve Washingtonu řekl, že firma se zavíráním 252 ze 461 center pro zpracování pošty začne v dubnu příštího roku. Pošta nyní zaměstnává asi 650.000 lidí.

Agentura AP upozorňuje, že krok povede ke zpomalení doručování dopisů. Ty doporučené byli přitom Američané od roku 1971 zvyklí dostávat do druhého dne. Nově si ve většině případů budou muset počkat dva až tři dny. Navíc si za službu od 22. ledna připlatí, i když jen o málo. Místo 44 centů jich budou platit 45 (8,5 koruny).

Americká pošta v posledních letech prochází hlubokou krizí, způsobenou zejména tím, že dopisy posílá stále méně lidí. Zatímco v roce 2006 USPS zpracovala téměř 100 miliard doporučených zásilek, loni to bylo již jen 78 miliard a jejich počet má dále klesat.

Společnost, která v rámci úspor již dříve rozhodla o konci několika tisíců poboček, ve fiskálním roce 2011 čelila ztrátě 5,1 miliardy dolarů, příští rok by ztráta měla dosáhnout téměř trojnásobku - 14,1 miliardy dolarů.

Firma podle agentury Reuters očekává, že pokud Kongres nezmění způsob jejího fungování, dojdou jí do příštího září peníze. Podle BBC by ale mohla vyhlásit bankrot již na konci tohoto měsíce, kdy má ministerstvu financí odvést 5,5 miliardy dolarů na zdravotní péči pro bývalé zaměstnance.

USPS funguje jako nezávislá vládní agentura, která ale v zásadních otázkách podléhá kontrole Kongresu. Její ztráty sice nehradí federální pokladna, firma si ale může od vlády půjčovat.