Letošní Turnerovu cenu za moderní umění získal sochař Martin Boyce, k jehož známým dílům patří umělé stromy nebo nakloněný odpadkový koš.

V galerii v Gatesheadu mu cenu předal fotograf Mario Testino. S cenou je spojen šek na 25 000 liber (736 000 korun).

Prestižní i kontroverzní cena se uděluje britským umělcům do 50 let. Vybíráni jsou podle úspěchu výstavy, již uspořádali v uplynulém roce.

Boyce na výstavě letošních kandidátů ceny využil tři velké sloupy galerie Baltic v Gatesheadu a na jejich vrcholech aranžoval umělé koruny stromů.

Spolu s ním byli na cenu nominovány sochařka Karla Balcková a Hilary Lloydová, která se věnuje umělecké práci s videem.

Boyce má 43 let, studoval na umělecké škole v Glasgowě, kde také působí. Ve své děkovací řeči ocenil dostupnost vzdělání, jehož se mu dostalo.

"Kdybych chtěl jít studovat uměleckou školu nyní, nevím, jestli bych mohl. Umění je významná a hodnotná součást naší kultury. Je depresivní, jestliže se nyní z uměleckých škol stávají privilegovaná místa," řekl.

Výstava kandidátů Turnerovy ceny se v Gatesheadu otevřela v říjnu a stala se místním hitem. Přišlo na ni přes 100 000 lidí. Cena se uděluje už 27 let a zatím jenom dvakrát se ceremonie konala mimo Londýn.

Před letošním Gatesheadem to bylo v roce 2007 v Liverpoolu. Napříště se mají ceremoniály vracet do Londýna každý druhý rok a mezi tím budou ceny udělovány v různých britských městech. Roku 2013 to bude v Londonderry.