Kolektivní výstavu s příznačným názvem Pátý přes devátý otevřela včera pražská galerie Trafačka. Své práce zde totiž prezentují desítky současných umělců, například autor videoinstalací Jakub Nepraš, streetartový umělec Pasta Oner, malíř Adam Novák, výtvarník Vladimir 518 či fotografka Alžběta Jungrová. Výstava, která bude přístupná pouze do pátku, se koná jako připomínka pátého výročí založení galerie Trafačka.

Na včerejší vernisáži byl pokřtěn i hudbou podkreslený audiozáznam z nedávno uvedeného filmovému dokumentu Trafačka - Chrám svobody, který mapuje historii vzniku tohoto uměleckého a kulturního centra. Autorem snímku je režisér Saša Dlouhý. Film sleduje osobní proměny zakladatelů Trafačky, mezi které patří například Jan Kaláb z české graffiti scény nebo Roman Týc z uskupení Ztohoven. Dokument zaznamenává umělecké úspěchy, osobní rozpory i vliv ekonomické krize na fungování Trafačky.

Trafačka vznikla v bývalých průmyslových prostorách a prezentuje zejména české současné umělce, ať už se věnují graffiti, street artu, nebo konceptuálnímu umění. Kromě galerie a ateliérů spřátelených autorů je v Trafačce také velký ateliér otevřený projektům nejrůznějšího druhu, od koncertů, módních přehlídek až po divadelní představení a různé umělecké festivaly.

Výstava, která bude otevřena pouze do pátku, se koná jako připomínka pátého výročí založení galerie Trafačka.

Související