Na exkurzi do míst, která připomínají smutné okamžiky česko-německé historie, se ve čtvrtek vypravil  bavorský premiér Horst Seehofer. Doprovod mu dělal mimo jiné bývalý předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt, který bojuje za zrušení Benešových dekretů.

Po prohlídce památníků obětí nacismu v Lidicích a v Terezíně se prošeli i po starém mostě v Ústí nad Labem, kde Češi po válce masakrovali sudetské Němce.

Vyhlazení Lidic nacisty označil Seehofer za strašné násilí, oficiální omluvu se ale od něho místní nedočkali. "Zločinci srovnali místo se zemí, aby ho vymazali z mapy. Vzpomínky na zavražděné lidi z Lidic zůstanou navždy v naší mysli," vepsal do knihy v lidickém Památníku poté, co se zastavil u hrobu zastřelených mužů a pomníku mrtvých dětí, které nacisté poslali do koncentračních táborů.

Do Česka přijel Seehofer s početnou delegací, v níž je i europoslanec a bývalý předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt.

Polsko se chová agresivně, stežuje si bavorský premiér Seehofer - čtěte ZDE

Podobné to bylo i v Terezíně, kam přijel skoro přesně 70 let ode dne, kdy začala jejich přeměna v koncentrační tábor. I tady Seehofer s Posseltem položili věnec k hromadnému hrobu 10 tisíc obětí ghetta a pomodlili se za jejich duše.

Za tu dobu mluvil pouze s jediným německým novinářem. "Takové věci se nesmí nikdy, nikdy, nikdy opakovat," bylo možné zaslechnout bavorského premiéra.

Kytice pro sudetské Němce

Třetí Seehoferovou zastávkou na cestě do historie bylo Ústí nad Labem. Věnec položil i k památníku na starém mostě, z nějž v červenci 1945 Češi naházeli do Labe desítky sudetských Němců. Přesný počet Němců, kteří byli tehdy v Ústí zavražděni, dodnes není znám; odhaduje se ale na minimálně několik desítek.

Po návštěvě tohoto místa bavorský premiér řekl, že nikdy v lidských dějinách se "nesmí opakovat ani oběti na jedné straně, ani takové křiklavé vraždy na straně druhé."

Cesta navazuje na průlomovou návštěvu z loňského prosince, kdy Seehofer přijel jako vůbec první ministerský předseda největší německé spolkové země na oficiální návštěvu Prahy.

Distanc od minulosti. Bavorský premiér míří poprvé na oficiální návštěvu Česka - čtěte ZDE

Politické vztahy mezi Prahou a Mnichovem byly dlouhá léta chladné kvůli bavorské podpoře požadavků sudetských Němců na zrušení Benešových dekretů, kterými bylo po druhé světové válce německé obyvatelstvo v Československu zbaveno občanských a majetkových práv.

Většina těchto Němců se po odsunu z Československa usadila právě v Bavorsku a tamní premiéři jsou i jejich patrony.

Smířlivější než v minulosti byl i Posselt, který ještě nedávno volal po zrušení Benešových dekretů. "Dekrety jsou samozřejmě mrzuté, dokud platí. Chtěl bych, abychom v Evropě spolupracovali tak dobře, aby byly jen reliktem temné minulosti," řekl novinářům v Ústí nad Labem.