Slovensko prožívá jednu z nejvážnějších afér své historie, která se rozrůstá. Vojenská kontrarozvědka zřejmě odposlouchávala i dosluhující premiérku Ivetu Radičovou. List Nový čas informoval o existenci dokumentu s názvem Dáma, podle kterého tajná služba premiérku monitorovala.

Ministr obrany 1/4ubomír Galko, který kvůli odposlechům přijde o vládní křeslo, nasazení agentů na premiérku popřel. Nevyloučil ale, že kvůli odposlechům některých podezřelých osob mohli zpravodajci zaznamenat i hovor premiérky. "V případě, že tento člověk si s paní premiérkou telefonoval, tak taková situace mohla nastat," řekl Galko.

Zmíněný dokument o monitorování Radičové je údajně souhrnem zpravodajských informací a hodnocení názorů premiérky zejména na Martina Chrena.

Tento někdejší státní tajemník ministerstva hospodářství musel loni post kvůli střetu zájmů opustit. Vyšlo najevo, že jako spolumajitel firmy Hayek Consulting a zároveň vládní úředník vyjednával pro tuto společnost výhodnou státní zakázku.

Sama premiérka neuvedla, zda o monitorování své osoby věděla. "Jsem zklamaná, to je nejlepší slovo," řekla Radičová. Zdůraznila, že úkolem vojenské tajné služby je především ochrana obrany a bezpečnosti státu. "Jakékoliv jiné odposlechy nemají opodstatnění," dodala.

Politici by se podle ní měli dohodnout na důsledných opatřeních pro lepší kontrolu tajných služeb. "Je zřejmé, že tajné služby dělaly vše možné, jen ne to, k čemu byly určeny," uvedla premiérka Radičová.

Skandál s odposlechy propukl v pondělí poté, co tisk zveřejnil informace o sledování tří redaktorů listu Pravda a šéfa zpravodajské televize TA3 Michala Gučíka. Z dostupných informací vyplývá, že redaktory listu nechala kontrarozvědka odposlouchávat kvůli úniku informací z této tajné služby.


Jsem zklamaná. Úkolem vojenské tajné služby je ochrana státu, jiné odposlechy nemají opodstatnění.
Iveta Radičová
slovenská premiérka