Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih ve středu nečekaně přicestoval do Saúdské Arábie, kde podle zprávy jemenské státní televize podepíše dohodu o předání moci. Emisar OSN v Jemenu agentuře AFP řekl, že se ceremonie podpisu uskuteční ještě ve středu.

Iniciativu, jejímž cílem je vyvést Jemen z krize státu, vypracovaly arabské státy Perského zálivu. Sálih ji předtím už třikrát na poslední chvíli navzdory předcházejícímu slibu odmítl podepsat.

Jemenská opozice, která deset měsíců volala po Sálihově odstoupení, v pondělí oznámila definitivní uzavření dohody, na jejímž základě Sálih po 33 letech u moci předá úřad svému zástupci, jímž je viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí. Za to dohoda zaručuje beztrestnost Sálihovi i jeho nejbližším, synům a synovcům, kteří velí hlavním bezpečnostním složkám.

Jemenská opozice podle zástupce OSN Džamála Banomára už dohodu parafovala. Po dnešním Sálihově podpisu prý ještě obě strany podepíší dokument zakotvující mechanismus naplňování dohody.

Podle politických zdrojů agentury AFP má Sálih dalších 90 dnů zůstat čestným prezidentem, poté bude hlavou státu zvolen Hádí na přechodné období dvou let.

Generální tajemník OSN Sálihovi poděkoval

Banomár v posledních dnech vedl v Saná intenzivní jednání s cílem přimět Sáliha k podpisu dohody a harmonogramu její realizace. Podle jemenské agentury SABA v úterý večer generální tajemník OSN Pan Ki-mun telefonicky "poděkoval Sálihovi za jeho pozitivní odpověď na snahy OSN a na rezoluci 2014".

Tu přijalo 21. října jednomyslně všech 15 členů Rady bezpečnosti OSN. Odsoudily v ní násilné útoky jemenských vládních sil proti demonstrantům a podpořily plán Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC)na řešení krize v Jemenu.

Jemen je paralyzován několikaměsíčními protesty, které oslabily kontrolu ústřední vlády nad zemí. To posílilo aktivity domácí odnože teroristické organizace Al-Káida, která se zmocnila rozsáhlých území na jihu země.

Nepokoje v Jemenu si vyžádaly od února přes 950 obětí a 25.000 zraněných, od konce října zahynulo skoro 100 lidí. Násilnosti vyvolaly obavy z možného přenesení nepokojů do sousední Saúdské Arábie, která má s Jemenem dlouhou hranici.