Do uzavření letošního rozpočtu chybí něco málo přes měsíc, a najednou v něm vznikla neočekávaná pětimiliardová "díra". Příčinou je požadavek Evropské unie, aby Česko doplatilo do jejího rozpočtu 4,99 miliardy korun. Češi jsou totiž bohatší, než vyplývalo z dosavadních statistik, kam se nově započítávají i odhady peněz, které se točí v šedé sféře ekonomiky - třeba v prodeji drog či prostituci.

"Souvisí to s nedávnou revizí národních účtů, kterou dělal Český statistický úřad. Po přepočítání podle požadavků Bruselu stoupl kromě hrubého domácího produktu také hrubý národní důchod, z něhož se vypočítává část odvodů do rozpočtu EU," vysvětluje náměstek ministra financí pro státní rozpočet Jan Gregor.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.