Utajovaným investorem do projektu elektronických zdravotních knížek IZIP je nadnárodní společnost Asseco Central Europe. Investor kupuje ve společnosti IZIP 49 procentní podíl, majorita zůstane Všeobecné zdravotní pojišťovně, která chce 51 procent.

Slíbila prý investovat do českého zdravotnictví miliardy korun. Systém chce rozšířit i do dalších zemí EU.

O postupu, zda systém elektronických zdravotních knížek zůstane, rozhodne správní rada VZP v pondělí.

Projekt IZIP se zabývá elektronickými zdravotními knížkami. Europoslanci ODS Miroslav Ouzský a Milan Cabrnoch svůj podíl koncem srpna přenechali švýcarské společnosti eHI eHealth International, od níž pak většinový podíl odkoupila VZP.

Chtěli tak podle svých slov zamezit tomu, aby správní rada pojišťovny projekt zastavila.

Člen správní rady Michal Sojka se netají tím, že z projektu, který stál VZP za deset let přes 1,8 miliardy korun, by pojišťovna měla vycouvat, a to bez ohledu na to, co bude ve zprávě auditora. "Mělo by se to zastavit, nekupovat žádné akcie, ukončit projekt a celou spolupráci a začít úplně jiným způsobem," řekl.

Tajemný investor

Pochybnosti kolem projektu vzbudily zprávy o tajemném investorovi, pro kterého švýcarská společnost eHI eHealth International získala 49 procent akcií společnosti IZIP. VZP k dosavadním pěti procentům dokoupila za nominální hodnotu 46 procent akcií, aby získala majoritu. Na účet advokátní kanceláře složila VZP 1,104 milionu korun.

Elektronické zdravotní knížky, které provozuje společnost IZIP jen pro pojištěnce VZP, shromažďují informace o zdraví a nemocech, užívaných lécích. Umožňují vlastníkům knížky získat on-line přehled o vyšetřeních i nákladech léčby, což by měly zdravotní pojišťovny podle reformních zákonů mít povinné.

"Zpráva auditora může říct, že rizika arbitráže nehrozí, ale já při hlasování projekt nepodpořím. Projekt už nelze revitalizovat, další investice budou jen vyhozené peníze," řekl Sojka.

Vstup do projektu IZIP je pro lékaře i pojištěnce dobrovolný. Pokud by se stal povinný, museli by všichni pojištěnci dát souhlas s tím, že k jejich zdravotnické dokumentaci bude mít přístup vedle zdravotní pojišťovny i soukromá firma, upozornil na možné komplikace Sojka.

"Páni europoslanci Cabrnoch a Ouzký systém takovým způsobem, co se týče důvěryhodnosti, zdestruovali, že s tím momentálně nebude prakticky nikdo nic chtít mít, pojištěnci ani zdravotnická zařízení," shrnul Sojka.