My ne, to oni. Jako horký brambor si teď české úřady přehazují, kdo zavinil zádrhel při vymáhání dvanácti miliard korun v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS).

V pondělí si umylo ruce ministerstvo financí. Úřad ministra Miroslava Kalouska tvrdí, že na přelomu března a dubna sice obdržel informace od švýcarské prokuratury, jenže pak se vše zaseklo na Vrchním státním zastupitelství.

Kalouskův mluvčí Ondřej Jakob uvedl, že přes opakované pokusy se ministerstvu nepodařilo z úřadu tehdy vedeném kontroverzním a dnes již odvolaným šéfem Vlastimilem Rampulou získat informace, z nichž by bylo možné dovodit, že Česku vznikla v souvislosti s privatizací MUS škoda.

Česko tak půl roku nechalo ležet ladem výzvu švýcarské prokuratury, aby se jako poškozená strana připojila k trestnímu řízení vedeném v alpské zemi. Miliardy, které by se rozpočtu náramně hodily, tak teď bude muset česko vymáhat jedině v civilním soudním procesu. "A to je komplikovanější," přiznala vicepremiérka Karolína Peake.

Liknavost úředníků chce nechat prověřit i premiér Petr Nečas, ve středu se případem bude zabývat i vláda.

Rampulův úřad měl rok náskok

Žádost Švýcarů o připojení ČR do procesu jako poškozeného subjektu s nárokem na škodu obdrželo Vrchní státní zastupitelství již vloni v květnu. Ministerstvo financí se pak o záležitosti dozvědělo až o rok později.

Od té doby z Rampulova zastupitelství marně dolovalo potřebné údaje, aby něco mohlo udělat. "Až teprve z dopisu Federální státní zástupkyně Švýcarska doručeného v říjnu, deset dní před podáním žaloby, jsme se dozvěděli základní informace, jakých osob by se možná trestná činnost mohla týkat a z jakých činů by mohly být obviněny. S odkazem, že podrobnými informacemi disponuje Vrchní státní zastupitelství," sdělil Jakob.

Špatná komunikace?

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) by mohlo postup podřízeného úřadu prošetřit. Nic takového se ale zatím nechystá. "O zpětném postihu neuvažujeme, neboť není jasné, zda a na čí straně došlo k pochybení," řekla serveru IHNED.cz mluvčí NSZ Helena Markusová.

Jakékoli pochybení odmítá i ministerstvo spravedlnosti. Mluvčí úřadu Tereza Palečková uvedla, že švýcarský velvyslanec předal letos v březnu ministru Jiřímu Pospíšilovi nótu s výzvou, aby se Česko vyjádřilo, zda se chce připojit jako poškozená strana k trestnímu řízení.

Pospíšil prý již tehdy velvyslance upozornil, že rozhodnutí je v kompetenci ministerstva financí, kam také nótu předal. Kalouskův úřad prý naposledy v dubnu ministerstvo spravedlnosti informoval o tom, že další postup řeší s Vrchním státním zastupitelstvím.

Sedm obviněných

Švýcarská prokuratura viní v kauze sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS.

Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána".

Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.