Karel Musela čtvrteční vraždu manažerů Aircraft Industries plánoval. Kromě msty za údajný útok na bratra mohl být motivem tragického činu i jeho nucený odchod z firmy.

Podle státního zástupce zlínské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně Romana Kafky nechal Musela odejít lidi, na kterých neměl zájem. "Zůstali tam dva zemřelí a ředitelka," řekl Kafka.

Generální ředitelka firmy Ilona Plšková, která z útoku vyvázla s lehkým zraněním, byla v pátek ráno propuštěna z uherskohradišťské nemocnice.

Podle Kafky nebyl Musela "šíleným střelcem", jak jej označila některá média.

"Opak je spíše pravdou. Podezřelý, z toho, co dosud víme, si jednání předem naplánoval. Urovnal si své osobní poměry, například smluvní vztahy, a šel na jednání do společnosti, aby napadl konkrétní až tři manažery. Měl možnost napadnout i další lidi, kteří byli bezprostředně před ním. Neučinil tak a vyzýval je k odchodu. Přesně si vytypoval lidi, které chtěl napadnout a vyrovnat si s nimi své účty," řekl Kafka.

Pomsta za bratra

Podle jedné z vyšeřovacích verzí podezřelý vinil zastřelené manažery z útoku na svého bratra Pavla, bývalého člena představenstva Aircraft Industries a jednoho z nejvlivnějších mužů českého zbrojařství.

V říjnu 2008 byl nalezen s vážnými zraněními pod posedem v lese na Slovácku poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným. Toho soud loni zprostil obžaloby z pokusu o vraždu. Podle Kafky ale s touto kauzou neměla nic společného Plšková, která byla také cílem střelby Karla Musely.

"Rozhodně se tedy nemůžeme držet pouze této vyšetřovací verze. Podezřelý byl bývalý zaměstnanec firmy, nedobrovolně odešel, nesl to těžce a i to může být jedna z motivací jeho jednání. Nejenom tři roky staré zranění jeho bratra, kdy soud proběhl před více než jeden a půl rokem," dodal státní zástupce s tím, že v době propuštění Karla Musely ve společnosti působili všichni manažeři, na které muž ve čtvrtek před polednem střílel.

Podle Kafky se porady představenstva účastnili nejméně čtyři ruští manažeři, nejméně tři čeští a další administrativní pracovníci.

Útok zblízka

"Na oba muže střílel z bezprostřední blízkosti a na ředitelku asi z větší vzdálenosti, takže se jí podařilo utéci. Každopádně chtěl usmrtit i ji. Jednalo se o opakovanou úmyslnou střelbu. Na tělech zemřelých bylo více střelných zranění," uvedl Kafka s tím, že těla obou manažerů byla nalezena na chodbě mimo zasedací místnost.

"Jak se tam dostali, je otázka dalšího šetření. Zda utíkali nebo byla přestávka v jednání, jak je pravděpodobné. Na ředitelku střílel v jných prostorách, stejně tak na sebe. S pravděpodobností hraničící s jistotou zemřel podezřelý vlastní rukou, zřejmě v době, kdy s ním hovořil policejní vyjednavač," uvedl státní zástupce s tím, že na místě byly nalezeny dvě krátké střelné zbraně.

Doma měl Karel Musela další, větší množství střelných zbraní. Údajně je držel legálně.

Branou bez potíží

Podle Kafky neměl muž, vzhledem k tomu, že tam dříve pracoval a byl tak známou postavou, problém do areálu letecké továrny projít. Jedna z pravděpodobných verzí podle státního zástupce je, že se dovnitř dostal pod záminkou návštěvy tamního lékaře.

Policisté podle Kafky po útoku prověřovali i bezpečí dalších osob, které se případně mohly stát cílem Muselova útoku. Mezi nimi byl údajně i Novotný. Všichni tito lidé jsou v pořádku.

Kriminalisté věc vyšetřují jako zločin vraždy spáchaný po předchozím uvážení a na více osobách. Pokud by pachatel útok přežil, hrozilo by mu 15 až 20 let či výjimečný, až doživotní trest. Pokud vyšetřování prokáže, že se na útoku včetně přípravy nepodílela žádná další osoba, bude podle Kafky trestní řízení odloženo.

Související