Kazašští poslanci ve čtvrtek požádali prezidenta Nursultana Nazarbajeva, aby rozpustil parlament. Podle agentury Reuters jde zřejmě o snahu vyvolat předčasné volby, po nichž by se do parlamentu mohla dostat alespoň jedna jiná než doposud vládnoucí strana.

Podle poslance Nurtaje Sabiljanova, který návrh v parlamentu přednesl, Kazachstán letos slaví 20 let od vyhlášení nezávislosti a napřesrok vstoupí do nové etapy svého rozvoje. Bylo by prý proto důležité a symbolické, aby tuto etapu země začala s novým parlamentem a vládou.

V Kazachstánu, bývalé republice Sovětského svazu, se nikdy nekonaly skutečně svobodné volby. Nyní se země chystá zrušit monopol jedné strany, Nazarbajevovy strany Nur-Otan (Kazaši pro vlast), a umožnit opozici vstup do parlamentu. Podle agentury Reuters ovšem mnozí analytici očekávají, že druhá strana v parlamentu bude v zásadě loajální k vládnoucí a pro nynější státní vedení nebude představovat žádnou hrozbu či nebezpečí.

Předpokládané změny ve volebním zákoně v Kazachstánu umožní, aby se strana, která se ve volbách umístí na druhém místě, dostala do parlamentu i v případě, že nezíská aspoň sedm procent hlasů, což byla dosud podmínka pro vstup do parlamentu. "Je klíčové, abychom tento mechanismus uvedli do chodu," řekl poslancům Sabiljanov.

Varoval také před tím, že Kazachstán by mohla postihnout nová vlna globální ekonomické krize. "Je důležité, abychom měli po volbách, než se tak stane," dodal Sabiljanov.

Předčasné parlamentní volby v zemi pozorovatelé očekávali poté, co jednasedmdesátiletý Nazarbajev v dubnu drtivě zvítězil v prezidentských volbách a zjistil si další pětiletý mandát. Regulérní parlamentní volby se měly konat až příští rok v srpnu.

Kazachstán už od rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let řídí pevnou rukou prezident Nazarbajev, který díky masivním příjmům z ropy, zemního plynu a uranu výrazně zvýšil výkon kazašské ekonomiky i životní úroveň obyvatel země. Podle západních kritiků se tak ale stalo za cenu tvrdého politického diktátu, vymýcení opozice a potlačování lidských práv.

Související