Své "znechucení" izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem dal najevo francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Učinil tak minulý týden v soukromém rozhovoru s americkým protějškem Barackem Obamou u příležitosti summitu nejvyspělejších ekonomik světa G20 v Cannes.

Díky náhodě nebo technické závadě část jejich konverzace zaslechli i novináři. Útržky rozhovoru Sarkozyho s Obamou dnes zveřejnil list Le Parisien s odvoláním na web Arret sur images, specializující se na mediální analýzy.

"Nemůžu ho (Netanjahua) už ani vidět, je to lhář," prohlásil prý Sarkozy. "Ty ho máš plné zuby, ale já s ním musím jednat den co den," řekl na to lakonicky Obama.

Sarkozyho úřad k záležitosti ani ke vztahům Francie k Izraeli nevydal žádné prohlášení. Mluvčí Bílého domu stejně jako Netanjahua prohlásili, že záležitost komentovat nebudou.

Jediný, kdo reagoval, byl mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valero. "Toto všechno nás nesmí odvádět od toho nejdůležitějšího - nesmíme ztrácet ani minutu a musíme dále pracovat na izraelsko-palestinském problému. Chceme jak s Izraelci, tak s Palestinci pokročit, což se nyní nedaří," řekl Valero.

Prozrazen kvůli sluchátkům

Zástupci médií čekali 3. listopadu v Cannes na tiskovou konferenci obou státníků. Organizátoři jim předem rozdali tlumočnická zařízení a pracovníci Sarkozyho úřadu novináře požádali, aby zařízení použili, až TK začne. Mnozí si ale sluchátka nasadili hned a konverzaci Obamy se Sarkozym v sousedním salonku zaslechli. Francouzští novináři o incidentu neinformovali hned, jelikož zaslechnuté útržky považovali za soukromý rozhovor.

Web Arret sur images konverzaci zveřejnil v úterý. Uvedl dále, že Obama vytkl Sarkozymu překvapivé hlasování Francie pro přijetí Palestiny do Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Paříž jím před týdnem zaskočila Spojené státy, které byly ostře proti tomuto kroku a zareagovaly na něj zastavením svých příspěvků do UNESCO.

Francouzská vláda to sice oficiálně neříká, ale podle agentury AP připisuje zastavení mírových rozhovorů Netanjahuovi. Jeden ze Sarkozyho dědečků byl Žid, takže nynější francouzský prezident je na rozdíl od předchůdců v Izraeli považován za přítele. Přitom historicky Francie udržuje také dobré vztahy s Araby a toho chtěl Sarkozy využít při své diplomacii na Blízkém východě.

Chladný vztah

Vztahy izraelského premiéra s Obamou jsou chladné. Netanjahu má blíž k americké Republikánské straně a Obamovu politiku na Blízkém východě považuje za naivní.

Izraelské sdělovací prostředky o zaslechnutém dialogu obšírně informují. Netanjahu je doma vnímán jako kontroverzní politik, který veřejnost rozděluje. Jeden ze čtenářů deníku Haarec na Obamovu odpověď Sarkozymu reagoval slovy: "Obama se mýlí, to my s ním (Netanjahuem) musíme vyjít každý den."

Důchodce Jair Peleg řekl agentuře AP, že Netanjahu podle něj není "lhář, ale velký lhář". "Mluví stále jenom o sobě a nedělá nic," prohlásil. Netanjahuova ekonomická politika podle mnohých Izraelců přispívá k prohlubování rozdílů mezi bohatými a chudými občany.