Počet policistů v Česku již klesl pod čtyřicetitisícovou hranici. Policejní prezidium k 1. listopadu evidovalo 39 968 příslušníků sboru, což je nejnižší stav od roku 2004.

A úbytek uniformovaných mužů a žen ještě neskončil. Do konce roku má podle podaných výpovědí odejít ze služeb ministerstva vnitra dalších 900 lidí. Jejich počet tak může klesnout až k 39 tisícům.

Podle propočtů policejního prezidia by přitom v zemi mělo být nejméně 40 309 policistů. Jenže vedení policie nemá na tolik lidí dostatek peněz.

Prezidium se před několika týdny obrátilo na ministerstvo vnitra s žádostí o navýšení rozpočtu na příští rok o 700 milionů korun - na mzdové a provozní výdaje.

"Každý, kdo podá žádost o propuštění ze služebního poměru, si to může ve výpovědní lhůtě rozmyslet a žádost ještě stáhnout," uvedla mluvčí prezidia Veronika Hodačová. Nábor nováčků je zastaven.

Přichází "katastrofická varianta"

Policejní prezident Petr Lessy již koncem srpna v pořadu České televize Otázky Václava Moravce označil možný pokles počtu policistů k hranici 39 tisíc za "katastrofickou variantu". Tento počet je podle něho na "současné plnění úkolů policie a na hustotu služeben" nedostatečný.

Lessy: Policii čeká masivní odchodová vlna. Do konce roku ji opustí až 2000 lidí - čtěte ZDE

Policie se v posledních letech potýká se snižováním rozpočtu, což tvrdě kritizují opozice a odbory. Schválený rozpočet na loňský rok byl podle policejního prezidia skoro 34,87 miliardy korun, na letošek již 29,07 miliardy.

Příspějte nám k rozpočtu

Ministerstvo vnitra na začátku srpna oznámilo, že na příští rok se rozpočet policie oproti letošku sníží ještě o 1,375 miliardy korun, podle policejního prezidenta zejména v oblasti mzdových výdajů.

Policejní prezident: Kauza z Brna je těžkým selháním policie. I její tehdejší kontroly - čtěte ZDE

Prezidium požaduje i znovuotevření náboru. "Policisté nám odcházejí, ale my nemůžeme nabírat nikoho nového. A samozřejmě nám pomalu, ale jistě začíná vznikat 'generační díra', což nemůžeme dopustit," řekla Pavla Kopecká z prezidia.

Lessy chce skončit s extrémně vysokými výsluhami policistů - čtěte ZDE

Otázkou zůstáva, zda-li není hranice stanovená ministerstvem nadhodnocená. O optimálním počtu policistů se v ČR jedná již delší dobu, množství ochránců zákona na osobu je totiž v tuzemsku mnohem vyšší než ve většině evropských států.

Důvodem je ale mimo jiné i skutečnost, že i přes nedávné reformy spadají do povinností české policie i úkoly, se kterými se jejich mnohem méně početné protejšky z Holandska či Finska nesetkají.

Související