Česká republika předehnala Itálii a další jihoevropské státy EU v několika klíčových ukazatelích společenského vývoje. Ukazuje to letošní Index prosperity, který každoročně porovnává bohatství a kvalitu života jednotlivých zemí světa. Ten vydává každoročně Legatum Institute, který je nezávislá, nestranická organizace se sídlem v Londýně. Podle svých vlastních slov její aktivity směřují k "podpoře svobodných a prosperujících společností po celém světě".

Studie letos zhodnotila celkem 110 zemí, v nichž žije 93 procent světové populace a které tvoří 97 procent světového HDP. Na základě několika desítek ukazatelů seskupených do osmi hlavních oborů, jako je například stav ekonomiky, způsob vládnutí, svoboda a zdraví obyvatel, pak byly země seřazeny do jednoho žebříčku.

Index prosperity 2011

1. Norsko

2. Dánsko

3. Austrálie

4. Nový Zéland

5. Švédsko

...

10. Spojené státy americké

...

24. Jižní Korea

25. Portugalsko

26. Česká republika

...

30. Itálie

31. Chile

32. Slovensko

...

52. Čína

59. Rusko

...

108. Etiopie

109. Zimbabwe

110. Středoafrická republika

Indexu prosperity vévodí Norsko, přičemž další tři skandinávské země se vešly mezi prvních deset nejúspěšnějších zemí. Česká republika skončila na 26. místě, což sice oproti loňsku znamená zhoršení o dvě příčky, ale výsledek nás stále řadí do skupiny zemí s nejvyšší mírou prosperity.

Někteří noví členové EU v čele s Českem, Slovinskem a Polskem vůbec poprvé vykazují v několika sférách lepší výsledky než skupina jihoevropských zemí nazývaná PIGS (Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko). Týká se to způsobu vládnutí a společenského kapitálu, což jsou klíčové ukazatele na schopnost země odolat hospodářským a sociálním otřesům. Země jako Česko mají oproti skupině PIGS například nižší míru korupce, existuje u nich větší důvěra mezi lidmi, lépe funguje právní stát i veřejná sféra.

Česko je jeden z nejmírumilovnějších států

Podle studie si 65 procent Čechů myslí, že se v naší společnosti prosadí nejnadanější, a 61 procent se cítí ve své zemi bezpečně. Horší je to s názory na okolí, neboť jen 25 procent Čechů důvěřuje jeden druhému. Nejlépe, na pátém místě, se naše země umístila v ukazateli, který hodnotí mírumilovnost a nenásilnost daného státu v rámci světového pořádku.

Detailní výsledky studie naleznete ZDE

Chvost tabulky stejně jako loni obsadily země subsaharské Afriky. Na nelichotivých posledních deseti místech se jich z tohoto regionu nachází hned osm, přičemž černý Petr zbyl na Středoafrickou republiku.