V Rusku se v pátek demonstruje za národní jednotu k uctění památky Kuzmy Minina a Dmitrije Požarského, kteří v roce 1612 pozvedli pluky ruských dobrovolníků do boje za osvobození Moskvy od polských uchvatitelů.

Jejich památky se ale na řadě míst zmocnily skupiny ruských nacionalistů, kteří pod hesly "Rusko Rusům" a "Dnes imigranti, zítra okupanti" protestovali proti přistěhovalcům z Kavkazu a střední Asie.

V Moskvě se dnes několikatisícový dav nacionalistů shromáždil v dělnické čtvrti Ljublino, kde svůj "Ruský pochod" organizují každoročně.

Z obavy před nepokoji oblast obsadila policie, která už počátkem týdne preventivně zadržela - a později propustila - vůdce ruských extrémních nacionalistů Dmitrije Ďomuškina.

Hůř zřejmě dopadl jeho blízký spolupracovník a bezprostřední organizátor Ruského pochodu v Moskvě Konstantin Krylov. Už ráno ho údajně v jeho bydlišti zadrželi tajní policisté a odvezli na neznámé místo.

Ďomuškin ruské agentuře Interfax řekl, že Ruský pochod letos v Moskvě poprvé sjednotil hlavní nacionalistické organizace, které "odhodily své dílčí zájmy a jednotně pochodovaly pod praporem ruského impéria". Většinu z nich ruské úřady označují za neonacistické.

Pochody nacionalistů se uskutečnily i v řadě dalších ruských měst, jen několika z nich se podařilo je soudně zakázat. V sibiřském Tomsku radnice pochod zakázala s odvoláním na chybně vyplněný ohlašovací formulář.

Oficiální tvář demonstrací

Den národní jednoty měl ale v pátek i svou oficiální podobu. Prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin navštívili Nižnij Novgorod, kde položili květy u pomníku Minina a Požarského a navštívili místní automobilku.

Hlavní vládní strana Jednotné Rusko uspořádala v Moskvě mítink za účasti 10.000 svých stoupenců. Podle ruského listu Pravda neslo shromáždění všechny známky blížících se parlamentních voleb, které Rusko čekají přesně za měsíc.

Svátek ruské národní jednoty před šesti lety nahradil zrušené oslavy bolševického převratu z roku 1917, které dlouhá desetiletí připadaly na 7. listopad. Den volna Rusové ochotně přijali, nicméně národní idea nového svátku se příliš neuchytila.

Podle průzkumu společnosti VCIOM, o němž v pátek informoval moskevský rozhlas, přes 90 procent lidí název svátku nezná a 86 procent neví, proč byl vyhlášen. Vysoké procento dotázaných podle průzkumu stále oslavuje výročí Leninovy revoluce.