Sněmovna schválila novelu zákona o veřejných zakázkách, která by měla přinést jejich zprůhlednění. Zavádí mimo jiné povinnost dodavatelů zakázek informovat o významných subdodavatelích i jejich významných akcionářích.

Zákon, jenž je označován za jednu z nejdůležitějších vládních protikorupčních norem, nyní dostane k posouzení Senát. V něm má většinu opoziční ČSSD.

Sněmovna nakonec hlasy vládní většiny schválila koaliční kompromisní návrh, který předložila poslankyně VV Lenka Andrýsová.

Vítězná firma bude muset předložit seznam všech svých subdodavatelů, kterým uhradila více než deset procent z celkové ceny zakázky.

Základní body zákona

 

Soutěž nad 1 milion

Zákon snižuje limity pro zakázky malého rozsahu. Budou se povinně soutěžit zakázky od 1 milionu korun, tím se zvýší transparentnost a množství peněz podléhajících dohledu ze strany ÚOHS.

Stop losovačkám

Ruší se výběr vítěze či finalistů prostřednictvím losování.

Bez nesmyslných kritérií

Omezuje se možnost diskriminace uchazeče o zakázku na základě stanovování nesmyslných kritérií jako například obrat firmy, různé certifikáty standardů a podobně.

Lepší kontrola víceprací

U smluv nad půl milionu korun se zavádí povinnost zveřejnit zadávací dokumentaci, smlouvu i konečnou cenu, tedy to, co bylo reálně zaplaceno. Umožní to kontrolu neoprávněných dodatků a porušování pravidel o takzvaných vícepracích.

Proč se tendr koná

Povinné předběžné oznámení o vyhlášení zakázky, kde bude zdůvodněno, proč se vlastně vypisuje.

Významné zakázky

Významné zakázky - u státu od 300 milionů, u krajů nad 50 milionů - bude muset schvalovat vláda, u krajů krajská zastupitelstva.

Státní expertíza

K významným zakázkám bude nutný oponentní posudek, tedy jakási státní expertíza.

1 nabídka nestačí

Tendr bude zrušen, pokud v soutěži bude jen jedna nabídka.

Seznam subdodavatelů

Vítěz soutěže bude muset předložit seznam subdodavatelů. U akciové společnosti dá k dispozici i seznam vlastníků akcií s vyšším než desetiprocentním podílem na základním kapitálu.

Kdo jsou subdodavatelé

U významných zakázek budou svou vlastnickou strukturu předkládat i subdodavatelé, kteří se na zakázce podílí z více než pěti procent. U ostatních i subdodavatelé, kteří se na zakázce podílí z více než deseti procent.

Průhlednější subdodavatelé

U zakázky nad 300 milionů korun by se to týkalo už subdodavatelů, kteří zajistili více než pět procent zakázky.

Pokud má subdodavatel formu akciové společnosti, bude muset dodavatel předkládat seznam akcionářů, kteří vlastní víc než deset procent základního kapitálu firmy.

Už bez losovaček

Veřejní zadavatelé budou muset od roku 2014 vypisovat soutěž u všech zakázek nad milion korun. Toto ustanovení však vyvolalo nevoli u některých poslanců, kteří se obávali, že dopadne zejména na malé obce. Obcím by podle nich zbytečně vzrostly náklady na vypisování a celou administraci zakázek.

Ze zákona vypadne také možnost tzv. losovaček, tedy omezování počtu uchazečů jejich losováním. Tuto změnu již dříve přivítal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Karlovarská losovačka

Nejznámějším případem tohoto druhu se stala "karlovarská losovačka". Záběry ze sporného losování viděly na webu youtube desetitisíce lidí.

Dvouapůlminutový snímek dokazuje, že organizátor soutěže vybíral dvě z firem včetně vítěze z uzavřeného osudí několik desítek sekund, zatímco ostatní lístky vytáhl podstatně rychleji.

Nelibost opozice

Normu o veřejných zakázkách poslanci schválili v rámci mimořádné schůze, jejíž program si koalice po ranní dohodě na K9 odsouhlasila navzdory nelibosti opozice.

Koalice na mimořádné schůzi jednala ještě o zákonu o jednotném inkasním místu, kam budou poplatníci odvádět všechny platby státu. Tato norma úzce souvisí s daňovou reformou, kterou ovšem lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných ve svých myšlenkách začali odsouvat.

Dokonce i premiér Petr Nečas připustil, že se daňová reforma odloží o rok - tedy na rok 2014. Ovšem vyjma změn ve zdanění hazardu, které by měly platit od příštího roku. Od 1. ledna 2013 by se tak ještě nerušily stravenky nebo superhrubá mzda.

O podobě reformy rozhodne sněmovna nejdříve příští středu. Opozice v tříhodinové rozpravě reformu zkritizovala, poslanci včetně vládních k ní navíc navrhli desítky úprav.

Mimořádnou schůzí páteční program ve sněmovně nekončí. Jednat by prý poslanci měli zhruba do půlnoci.

14 vetovaných zákonů

Čeká na ně totiž stále ještě schvalování čtrnácti zákonů, které jim vrátili senátoři. Zatím je ale projednat nestihli kvůli obstrukcím ČSSD, jež se od úterka vytrvale snaží zabránit přijetí dalších reformních zákonů.

Sněmovna tak tento týden schválila po třech dnech pouze novelu o omezení státní podpory stavebního spoření.

A jako bonus přidala schválený rozpočet na rok 2012.

Čtyři roky od "karlovarské losovačky". Neprůhledný způsob zakázek města dál využívají

Čtyři roky od "karlovarské losovačky". Neprůhledný způsob zakázek města dál využívají