Známý lékař a zastánce všeho srbského Rajko Doleček bude v rámci Dnů srbské kultury veřejnosti prezentovat svůj světonázor shrnutý mimo jiné v knize Hovory s Ratko Mladićem.Je to zhruba stejné, jako by třeba Němci při prezentaci své kultury předčítali z Mein Kampfu, nebo Rusové recitovali oslavné básně na Stalina.

Hovory s Mladićem nabízejí skutečně výživné čtení. Podle Dolečka je generál Mladić velká a kladná osobnost v dějinách Srbů, líčen je jako statečný vojevůdce, čestný Srb a poctivý důstojník, který je vystaven špinavé propagandě. A je prý na čase, „aby se začalo dávat Mladićovo jméno důležitým ulicím, náměstím, parkům v srbských městech a vesnicích“.

Řada blízkých pohledů

Polemiku si takový text nezaslouží, argumentovat počtem mrtvých, etnickými čistkami či genocidou v Srebrenici, by Dolečkově knize jen zbytečně dodávalo na váze. Každý příčetný jedinec, si na základě dostupných informací dokáže o „svatosti“ Mladiće udělat obrázek sám. Dosti výmluvné je ale to, že knihu si je možné objednávat na internetových stránkách firmy, která má v hlavním popisu své činnosti provozování střelnice a prodej palných zbraní...

Rajko Doleček, po matce poloviční Srb, má ovšem mocného zastánce - prezidenta Václava Klause, který dlouhodobě neskrývá sympatie s ať už bývalými či současnými autoritáři typu Miloševič či Putin.

A letos 31. května, jen pět dní poté, co byl Mladić po šestnácti letech skrývání zatčen, Dolečkovi otevřeným dopisem blahopřál k 86. narozeninám s tím, že pokud jde o tragické události na Balkáně, sdílí s ním „řadu velmi blízkých pohledů a postojů“. „Oba také víme, že nebylo a není lehké zastávat veřejně názory, které jsou v aktuální situaci „politicky nekorektní“ a jejichž obhajobou si proto člověk často vyslouží negativní mediální nálepky,“ připsal Klaus. Možná by si Doleček za svůj „boj za pravdu“ zasloužil nějaké to vysoké státní vyznamenání...

Obdiv k vrahovi

Václav Klaus při svém projevu k 28. říjnu vyzýval národ k úctě k „lidské zralosti a autoritám“. Jenže těžko mít úctu k někomu, kdo se veřejně netají obdivem k pachateli genocidy, respektive jeho zločiny odmítá vidět. Bylo by lepší, kdyby se ctihodný kmet Prof. Dr. Rajko Doleček, DrSc. raději dál věnoval svému psaní o dietologii, kde je nepochybně kapacitou.

Právo na názor, ani na psaní oslavné knihy o bosenském řezníkovi, mu jistě upřít nelze. Ale český Senát (kde například zasedá i někdejší válečný reportér Jaromír Štětina, který ví o zvěrstvech páchaných za války v Jugoslávii všemi stranami své a z první ruky) by měl lépe zvažovat za jakých okolností poskytuje svou záštitu.

A především Srbové, kteří Mladiće nedávno konečně zatkli a předali do Haagu, a kteří touží po vstupu do Evropské unie, by si měli lépe hlídat, kdo že je tu a s čím na srbských dnech prezentuje.