Ačkoli sociální demokraté po nočním zasedání sněmovny avizovali, že nebudou blokovat schvalování rozpočtu, scénář odpoledního jednání dolní komory se podobal předchozímu řečnickému maratonu pod taktovkou ČSSD.

Sněmovna zasedá s přestávkou ráno a na oběd už zhruba 30 hodin a zatím neschválila žádný zákon. Situaci navíc zkomplikovaly potíže s hlasovacím zařízením, které přestalo fungovat. "Možná se tak stalo kvůli dlouhodobé nečinnosti," řekla ironicky místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová.

Projevy opozičních poslanců k rozpočtu, které začaly už v devět ráno, nadále pokračují a než přestalo fungovat hlasovací zařízení, bylo jich do debaty přihlášených ještě devět.

Opozice sice v debatě rozpočet kritizuje, měla by ho však pustit do dalšího čtení. Následně by měla k jednání zasednout vláda, která by jednala nezávisle na obstrukcích.

Sobotka: Pokud schůze skončí, vyhrajeme

V kuloárech se mezitím začalo spekulovat o tom, že koaliční poslanci ODS, TOP 09 a VV chtějí odhlasovat konec zasedání hodinu po půlnoci bez ohledu na to, že ráno byli odhodláni pokračovat v nepřetržitém jednání.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka po této zvěsti oznámil, že pokud koaliční strany schůzi sněmovny ukončí, bude to sociální demokracie považovat za vítězství.

Dlouhé hodiny trvající obstrukce organizované ČSSD zatím oddálily přijetí novely omezující stavebním spoření. K tématu se má Sněmovna vrátit po prvním čtení zákona o rozpočtu. Do rozpravy o jednom z 15 reformních zákonů vrácených Senátem je pak stále ještě přihlášeno 28 sociálních demokratů.

Koalice: Obstrukce nás stmelily

Vládní koalice tvrdí, že obstrukce její řady stmelily. Prezident Václav Klaus označil chování ČSSD za smutné a nedůstojné. ČSSD si podle něj neuvědomuje vážnost ekonomické situace, když vyvolává nejrůznější blokace a petice.

"Jakkoliv jsem vždy byl ideovým odpůrcem této politické strany, tak jsem ji vždy respektoval jako stranu státotvornou," prohlásil Klaus. Kroky, jaké sociální demokraté nyní činí, ale podle něj mohou takovou pověst radikálně poškozovat.

Koaliční trojici ODS, TOP 09 a VV se dopoledne podařilo z programu prodlužující se schůze vyškrtnout všechny dosud neprojednané body kromě rozpočtu, interpelací a zákonů vrácených Senátem. Část z nich přesunula na mimořádnou páteční schůzi.

ČSSD se naopak úsporné a reformní předlohy vrácené Senátem vyřadit ze schůze opětovně nepodařilo. Neuspěla ani s návrhem jednat o ovzduší v Moravskoslezském kraji.

ČSSD chce čtyři mimořádné schůze

Ve čtvrtek se nicméně na návrh ČSSD uskuteční hned čtyři mimořádné schůze, vzhledem ke koaliční většině ale není pravděpodobné, že by se dostaly přes hlasování o programu.

Zatímco poslanci sociální demokracie se v noci ve sněmovně střídali, zákonodárci koaličních stran museli být přítomni ve větším počtu a sledovat řečníky. Ti totiž několikrát vyzkoušeli bdělost oponentů návrhy hlasovat o odložení platnosti projednávaného zákona.

Vytrvat chtějí poslanci ODS, TOP 09 a VV ve sněmovně tak, aby reformy, které jim Senát ovládaný ČSSD vrátil, schválili. I ve středu odhlasovali, že budou případně jednat i po půlnoci, dále platí, že počítají i s víkendovým zasedáním dolní komory.