Třikrát více polétavého prachu než dovoluje norma, obsahuje ovzduší v Bohumíně na Karvinsku. Místní obyvatelé jsou na zhoršené rozptylové podmínky už sice zvyklí, meteorologové přesto varují před tím, aby děti, nemocní a staří lidé příliš často pobývali venku.

Signál regulace, který v oblasti Ostravska-Karvinska vyhlásili meteorologové už v úterý, platí od středy nově také v oblasti Českého Těšína.  Tam byly mezní hodnoty 50 mikrogramů na metr krychlový překročeny dvojnásobně.

Znečišťovatelé s platnými regulačními řády musejí dodržovat ekologická opatření, meteorologové zároveň žádají řidiče, aby nevyjížděli a inverzní počasí tak ještě auty nezhoršovali.

Kdy se situace zlepší, odborníci zatím nedokážou odhadnout. Během dnešního dne meteorologové nepředpokládají vzhledem ke stávajícímu počasí významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných denních koncentrací polétavého prachu budou i nadále nadlimitní.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejznečištěnějším v zemi. Obvykle během podzimu a především zimy bývají rozptylové podmínky nejhorší. Obyvatelstvo je v kraji vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví.

Smog i v Brně

Zvýšené množství znečišťujících látek v ovzduší nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často vede k jeho zhoršení, především pak u nemocí dýchacích cest a srdečně-cévních chorob.

Odolnost organismu je menší a lidé pak snadněji mohou onemocnět virovou či bakteriální infekcí. V tomto období je vhodné zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Smog zasáhl ve středu i Brno. Nejhorší situace byla ve středu ráno v centru a u výstaviště, v jehož okolí vedou důležité dopravní tepny. V těchto oblastech překročila průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu podle měření povolený limit dvojnásobně.

Na rozdíl od obyvatel Moravskoslezského kraje lidé v Brně mohou očekávat během dne zlepšení situace. S vyhlášením signálu regulace se zatím nepočítá.