Americká makléřská firma MF Global, která se v pondělí uchýlila pod soudní ochranu před věřiteli, nedodržela povinnost izolovat účty klientů od vlastních peněz. Oznámil to včera operátor chicagských komoditních burz CME Group a potvrdily zdroje z federálních regulačních úřadů. Podle listu New York Times nemohou úřady na účtech klientů MF Global najít stamiliony dolarů, které firma zřejmě použila ke svým rizikovým obchodům.

Šéf CME Craig Donohue sdělil, že MF Global porušila základní příkaz makléřů, jímž je oddělení peněz klientů od vlastních obchodů. Velký problém v této věci zjistila i Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC), řekl zdroj z komise agentuře Reuters. Podle agentury AP přiznal úřadům používání peněz klientů ke svým obchodům jeden z manažerů MF Global.

Pokud se to potvrdí, mohlo by to zasadit tvrdý úder důvěře v makléřské firmy jako takové i pro termínové burzy, kde MF Global obchodovala. Už zpráva o bankrotu MF Global otřásla komoditními trhy v obavách, že se tyto problémy rozšíří i na další firmy v sektoru.

MF Global se dostala do potíží kvůli svým sázkám na evropské státní dluhopisy, a stala se tak největší americkou obětí dluhové krize eurozóny. Bankrot firmy je také další porážkou pro bývalého šéfa přední americké investiční banky Goldman Sachs Jona Corzina, který nastoupil do čela MF Global loni v březnu poté, co ztratil funkci demokratického guvernéra státu New Jersey. Corzine chtěl z 200 let staré makléřské firmy udělat globální investiční banku, která místo makléřského zprostředkovávání burzovních transakcí klientům vkládá do obchodů vlastní peníze.

MF Global měla k 31. srpnu na klientských účtech podle údajů regulačních úřadů 7,3 miliardy dolarů (134 miliard korun). "Jestliže se u jednoho z hlavních nástrojů ochrany klientů objeví takováto díra, vrhne to stín na celý trh," řekl bývalý ředitel CFTC Michael Greenberger. "Jsem si jist, že klienti MF Global se teď moc dobře necítí a zřejmě zběsile zkoumají svá práva a fakta tohoto případu," dodal.


Jestliže se u jednoho z hlavních nástrojů ochrany klientů objeví takováto díra, vrhne to stín na celý trh.
MICHAEL GREENBERGER
bývalý šéf regulační komise CFTC

Související