Argentinský soud poslal dvanáct bývalých vojenských a policejních představitelů diktatury (1976 až 1983) za zločiny proti lidskosti na doživotí do vězení. Mezi odsouzenými je i někdejší kapitán argentinského námořnictva Alfred Astiz, přezdívaný "blonďatý anděl smrti". V noci na čtvrtek o tom informovala agentura AP.

Soud jim uložil tresty doživotního vězení za unášení, mučení a zabíjení levicových disidentů, které se odehrávalo v jednom z hlavních dějišť nelidského zacházení - na strojnické námořní škole ESMA v Buenos Aires. Zde diktatura zřídila největší tajné vězení, kde matky podle přeživších svědků rodily s pouty na nohou a se zakrytými tvářemi. Své děti často ani neviděly.

Doživotím potrestal soud i 59letého Astize, který se zodpovídal za únos a vraždu dvou francouzských jeptišek, novináře a tří zakladatelů organizace hájící lidská práva. Do této organizace pronikl jako agent režimu.

Čtyřem obžalovaným uložil soud tresty v rozmezí 18 až 25 let vězení a zbývající dva osvobodil.

Verdikty přivítali aktivisté bojující za lidská práva a rodiny obětí potleskem a rozhodnutí soudu označili za historický den. Vynášení rozsudků sledovali na velkoplošných televizních obrazovkách. "Čeká je stejný osud jako nacisty, kamkoli půjdou, tam je najdeme," skandovali rodinní členové.

V ESMA bylo celkem vězněno a mučeno na 5000 lidí, z nichž přežila sotva stovka. Podle organizací na ochranu lidských práv bylo za argentinské diktatury celkem usmrceno na 30.000 lidí.

Související