Podívejte se dovnitř elektráren

1. - 11. listopadu, různá místa v Česku
www.tydenvedy.cz/dny-otevrenych-dveri

V průběhu Týdne vědy otevřou své brány informační centra i samotné elektrárny skupiny ČEZ. Kromě známých míst, jako je jaderná elektrárna Temelín nebo Dlouhé Stráně, se můžete podívat třeba i do uhelné elektrárny Prunéřov, kolem jejíž modernizace se vedou ostré diskuse. Navštívit můžete rovněž bioplynovou elektrárnu Číčov, vodní elektrárny Slapy a Orlík a řadu dalších zařízení. Zkuste si ale co nejdřív zarezervovat místo - energetici očekávají velký zájem veřejnosti a počet míst je omezený.

Poznejte nejchytřejší počítač světa

1.-3. a 7.-11. listopadu, Praha, Akademie věd
www.technet.cz

Na interaktivním stánku technet.cz budete moci poměřit své znalosti s nejchytřejším počítačem světa, který jako první porazil člověka ve znalostní soutěži typu Riskuj. K vidění a zkoumání budou také nejmodernější 3D technologie pro domácnost. Budete si moci vyzkoušet zajímavé vzdělávací aplikace pro chytré telefony a tablety. Zájemci se dozvědí, jak si doma zřídit multimediální pokojíček. Těšit se můžete na bezdrátové HDMI, přenos internetu přes elektrickou zásuvku, digitální rozhlas DAB, streamování dat ze síťových úložišť a další. Ke slyšení bude špičková audiovizuální aparatura s hi-tech reprosoustavami.

Co všechno vynalezli Češi

Do 30. dubna 2012, Praha, Národní muzeum
www.nm.cz

Výstava se snaží přiblížit návštěvníkům vynálezy a objevy významných osobností české vědy a seznámit je se vznikem a využitím jednotlivých výtvorů. Expozice též představuje dvacet významných osobností z řad českých vědců a vynálezců. Doplňuje ji množství interaktivních prvků z mnoha vědních oborů. Návštěvníci se mohou těšit také na vědecko-populární přednášky, jejichž termíny naleznou na webových stránkách Národního muzea.

Pro děti i hravé dospělé návštěvníky jsou připraveny životopisné komiksy třinácti osobností a hra na vědce - jak jinak se lépe vcítit do života vynálezce, než si osobně zakusit všechny nástrahy osudu, které vědci jeho bádání znepříjemňovaly, nebo naopak přispěly ke zdárnému konci.

Rožmberská knihovna: mýty a fakta

1.-30. listopadu, 9-19 h, Praha, dvorana Knihovny AV ČR
www.cas.cz

Před čtyřmi sty lety, začátkem listopadu 1611, zemřel poslední člen vlivného šlechtického rodu Rožmberků, Petr Vok. Byl to právě on, kdo z rodové knižní sbírky vytvořil renesanční sběratelskou knihovnu, nezaostávající za nejrozsáhlejšími knihovnami ve střední Evropě. Na rozdíl od ostatních byla rožmberská knihovna dokonce opatřena na svou dobu mimořádně kvalitním čtyřsvazkovým katalogem. Dnes je velká část knihovny Rožmberků, včetně původního katalogu, ve Švédsku, kam byla přivezena jako válečná kořist z Prahy v roce 1649.

Výstava přiblíží vznik a růst této knihovny, její obsah, osudy i vědecké zkoumání. Rožmberkové budou také námětem několika přednášek v Oválné studovně knihovny. Soukromý i veřejný život Petra Voka a jeho bratra Viléma odhalí přednáška Poslední Rožmberkové jako český a evropský fenomén (1. listopadu od 15 h).

Tragické osudy rožmberské knihovny přiblíží přednáška Rožmberská knihovna (7. listopadu od 15 h). Posluchači si budou moci například prolistovat fotokopii katalogu knihovny. Německá literatura v Rožmberské knihovně, tak zní název další přednášky (10. listopadu od 15 h).

Svět očima fotografů

1.-11. listopadu, Praha, Akademie věd ČR
www.cas.cz

Zpravodajská fotografie dokáže často sdělit víc než tisíce slov. Zlomek sekundy zvěčněný jediným stisknutím spouště fotoaparátu je dokumentem, na který je i teorie relativity krátká. Pět desítek snímků přináší na výstavě Padesát zastavení času svědectví, jak skrze své objektivy vidí svět současní i minulí fotografové časopisu Týden: Petra Mášová, Tomáš Nosil, Lucie Pařízková, Robert Sedmík, Jan Schejbal, Karel Šanda, Jan Zátorský a Robert Zlatohlávek.

"Mám tam například snímky vystresovaných psů z projektu Byl jsem u zvěrolékaře," říká současný šéf fotooddělení HN Jan Schejbal.

Den v Nanopolis

1. listopadu až 31. prosince, Praha, Nová scéna ND
www.utesla.cz

Souborná výstava předních českých a zahraničních umělců Den v Nanopolis je dialogem mezi uměním a vědou, novými materiály a nanotechnologiemi. Výstavu doprovází celodenní akce na piazzetě Nové scény Národního divadla s performancí Podivného Atraktoru, vědeckou přednáškou a výrobou bionafty. Projektu Nanoskop, pod nějž výstava spadá, se účastní například Krištof Kintera, Jakub Nepraš nebo Lukáš Rittstein.

Je Facebook sokem knihy?

2. listopadu, 9 h, Praha, přednáškový sál Ústavu pro českou literaturu AV ČR

Jak kniha přežívá nával moderních technologií? Obstojí kniha například před Facebookem? Přednáška v Ústavu pro českou literaturu se bude zabývat sociální sítí Facebook ve vztahu ke čtení a čtenářství. Ukáže vám, jak se této aplikace využívá při propagaci knih a čtenářství, jak nám tato virtuální informační nástěnka pomáhá číst a zda možnost sdílení a setkávání se on-line přináší i nějaké ovoce na poli tištěných médií. Přednáška se pokouší zbořit mýtus, že prostor internetu a zvláště sociálních sítí knihu společně se čtením zabíjí. Pro vstup na přednášku je nutné si rezervovat elektronickou vstupenku na stránkách Týdne vědy.

Tma jako ohrožený druh

2. listopadu, 10 h, Pardubice, zámek
www.vcm.cz

Umělé osvětlení je na obloze vidět na desítky kilometrů daleko od zdroje, například města. Tma začíná být "ohroženým druhem". Trpí tím všechny živé organismy včetně člověka, které tmu potřebují ke spánku nebo naopak k noční aktivitě. Světelné znečištění je problém, který se dnes už týká asi dvou třetin obyvatel planety. I proto vznikla v Jizerských horách česko-polská "rezervace tmy". Vstup na přednášku je možný pouze po rezervaci elektronické vstupenky na stránkách www.tydenvedy.cz.

Poklady z mikulčického trezoru

2.-3. listopadu, Praha, Akademie věd
http://arub.public08.cz

Brněnský archeologický ústav vystaví v pražské Akademii věd unikátní předměty (zlaté šperky, kování opasků, zbraně atd.) získané dlouholetým výzkumem velkomoravského hradiska v Mikulčicích. Soubor obsahuje 574 položek a představuje unikátní kolekci šperků, opaskových garnitur, zdobených ostruh, ozdobných plaket a kování předmětů, které se už nezachovaly. Nálezy pocházejí převážně z hrobů. Soubor předmětů je unikátním dokladem vyspělé hmotné kultury Velkomoravské říše v období od 9. století do první poloviny 10. století.

Jak se baví Afričané

3. listopadu, 16 h, Ostrava, Kulturně-literární centrum Academia Ostrava
www.nm.cz

Přednáška z dílny Náprstkova muzea představí africký kontinent z jiného úhlu pohledu, než jak jej znáte z médií. Hlavním tématem bude tradiční umění, náboženství a každodenní život lidí. Dozvíte se, jak se Afričané baví, seznamují, žení nebo pohřbívají. Pozornost se zaměří především na Keňu, Tanzanii, Etiopii a Mali.

Před smogovou sezonou

3. listopadu, 17 h, Ostrava, Klub Atlantik
www.klubatlantik.cz

Ostravsko je v současnosti oblastí s nejvíce znečištěným ovzduším v České republice, stejně tak patří k nejznečištěnějším oblastem v Evropě. Vliv špatné kvality ovzduší na lidské zdraví je v případě Ostravska více než aktuální i s ohledem na nadcházející smogovou sezonu. Vědecká kavárna na zmíněné téma uvede jako hlavního hosta odborníka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, doktora Radima Šráma, který realizoval své výzkumy i na území města Ostravy. Setkání vědců s veřejností se zúčastní také ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Helena Šebáková.

Barevný svět hornin pod mikroskopem

3.-11. listopadu, každý všední den 8-16 h, Praha 4 - Spořilov, Geofyzikální ústav AV ČR
www.ig.cas.cz

Výstava představuje mikrofotografie českých geologů a paleontologů, kteří fotografie používají ke svému bádání. Jde o tenké řezy horninami a zkamenělinami, překvapivě tvarově i barevně pestrými. Snímky byly pořízeny optickými a elektronovými mikroskopy.

K čemu jsou takové obrázky dobré? Mikrostruktury hornin umožňují vědcům určovat chemicko-fyzikální podmínky jejich vzniku a přeměnu. Mikroskopické pozorování zkamenělin pak usnadňuje zařazení vyhynulých organismů.

Návštěvníci budou také moci navštívit Geo-park Spořilov v areálu ústavu a zahrát si interaktivní hru "Najděte svůj Kámen mudrců". Organizátoři slibují, že jeho tajemství každý odhalí na konci hry.

Zemětřesení: kde a kdy ho čekat

3. listopadu, 10 h, Praha, Nová budova Národního muzea
www.nm.cz

Japonské zemětřesení z 11. března 2011, k němuž došlo 140 km východně od ostrova Honšú v hloubce 30 km pod mořským dnem, se zařadilo mezi nejsilnější světová zemětřesení v historii. Zahynulo při něm více než patnáct tisíc lidí. Rychlý výzdvih mořského dna o několik metrů, k němuž při zemětřesení došlo, vyvolal vlnu tsunami, která měla na některých místech pobřeží ničivé důsledky do té doby nevídaných rozměrů. Přednáška RNDr. Aleše Špičáka z Geofyzikálního ústavu Akademie věd vám osvětlí, co se při zemětřesení odehrálo a zda a kde můžeme podobné katastrofy čekat i v budoucnu.

Vstup na přednášku je možný jen po rezervaci elektronické vstupenky na stránkách Týdne vědy.

Mutanti v laboratoři

3. listopadu (13-19 h) a 4. listopadu (13-16 h), Praha 6 - Lysolaje, Ústav experimentální botaniky AV ČR
www.ueb.cas.cz

Vědci připravili pro návštěvníky několik prohlídkových okruhů, při kterých budou moci nahlédnout do laboratoří. Tam na ně čeká například přehlídka zajímavých mutantů - rostlin s pozměněnou genetickou informací. V jiné laboratoři se představí tabák, brambory nebo smrky v baňkách a ve zkumavkách, kde jsou pěstovány. K vidění je i robot pro izolaci a zpracování DNA a RNA z rostlinných vzorků.

Do nitra buňky mohou zájemci nahlédnout špičkovým mikroskopem s laserem, a dokonce sledovat pohyby uvnitř buněk. Vědci ukážou, jak rozbít molekulu a co nám její "střepy" mohou prozradit. A slibují odhalení tajemství barev podzimního listí pomocí chromatografie. Pro každého zájemce o vědu budou mít navíc připravený zajímavý rostlinný dárek.

Pracoviště ústavu v Olomouci pak 8.-10. listopadu od 13 do 16 hodin návštěvníkům ukáže například to, jak se luští dědičná informace pšenice či jak se šlechtí banánovník.

Učíme počítače mluvit

3. a 4. listopadu, 9-16 h, Praha 8 - Kobylisy, Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR
www.ufe.cz

Řeč je nejpřirozenější prostředek komunikace mezi lidmi. Stále častěji se používá i pro komunikaci stroj-člověk, například v informačních a varovných systémech, v telekomunikacích či pro nevidomé. Pro tento účel byly vyvinuty systémy pro převod psaného textu na mluvenou řeč. Řada těchto systémů spočívá v modelování lidského hlasového ústrojí pomocí počítačů. Jak se to dělá? Analýzu a syntézu řeči v reálném čase a syntézu řeči z textu předvedou v laboratoři Ústavu fotoniky a elektroniky v jedné ze svých exkurzí.

Chemie lásky

4. listopadu, 16 h, Zlín, Baťova vila
www.batova-vila.cz

Netradičně komponovaný pořad, ve kterém se na podstatu lásky podívají odborníci na slovo vzatí: Michael Londesborough uplatní pohled chemika - s nabídkou ochutnávky delikates, dle tvrzení, že láska prochází žaludkem. Všechny podoby lásky pak přiblíží profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský v Shakespearových Sonetech a o hudební doprovod se postará Daniel Dobiáš. Nutná registrace na e-mailu velev@batova-vila.cz.

Hrnečku, vař! Hrnečku, dost!

4. listopadu, 17 h, Praha, Ústav fyziky atmosféry AV ČR
www.ufa.cas.cz

V ústavu na pražském Spořilově vám nejdříve v části přednášky zvané Hrnečku, vař! aneb Podstata procesů v atmosféře populární formou a s pomocí nejrůznějších přirovnání vysvětlí základní atmosférické děje, které určují projevy počasí: změny teploty vzduchu, vítr, oblaka nebo atmosférické srážky.

V části zvané Hrnečku, dost! aneb Kde se berou extrémní projevy počasí předvedou pracovníci ústavu na historických případech jednotlivé druhy nebezpečných meteorologických jevů a u každé skupiny objasní příčiny jejich vzniku.

Kriminalistika odhaluje stopy

4. listopadu, 9 h, Praha, Muzeum Policie ČR
www.muzeumpolicie.cz

Kdo zanechal tuto stopu? Má trasologie, obor zkoumající stopy, co říci k vyšetřování nejvýznamnějších kauz? Kriminalisté odhalí metody trasologického zkoumání zajištěných stop a napodobenin značkové obuvi. Posluchači se mohou těšit na konkrétní případy z praxe. A když už v muzeu budou, mohou si prohlédnout expozici kriminalistiky. Ta je seznámí s nejzajímavějšími kriminalistickými případy od vzniku Československa do současnosti. Vstup po rezervaci e-vstupenky na www.tydenvedy.cz.

Pozorujte noční oblohu

4. listopadu, 16-22 h, Praha, Astronomický ústav AV ČR
www.asu.cas.cz

Znáte naši galaxii a planetární systémy? Více se o nich můžete dozvědět v kopuli a na terase nové budovy Astronomického ústavu, kde můžete spolu s odborníky pozorovat hvězdnou oblohu nad hlavním městem. Ve stejný den si s vámi od 11 hodin podebatují astronomové o planetách, hvězdách, černých dírách a galaxiích.

K jadernému reaktoru

5. listopadu, 9 a 13 h, Řež, Ústav jaderného výzkumu
www.nri.cz/web/ujv

Ústav v Řeži u Prahy má dva výzkumné jaderné reaktory, při exkurzích rovněž uvidíte elektrostatický tandemový urychlovač a jeho využití. Při exkurzi musí účastníci předložit občanské průkazy. Pozor, zásady radiační bezpečnosti neumožňují přístup těhotným ženám a dětem do 10 let.

Meteorologové z Milešovky

5. a 6. listopadu, 9-16 h, Milešovka

Meteorologická observatoř Milešovka stojí na nejvyšším vrcholu Českého středohoří ve výšce 837 m n. m. Tato kuželová hora převyšuje okolní terén o 400 metrů, a snad proto tu začali s meteorologickými pozorováními už před více než sto lety, roku 1905.

Jak vypadá observatoř dnes, jaké metody měření se používají a jaké přístroje k tomu slouží, se dozvědí návštěvníci během přibližně půlhodinové exkurze. Jejím vrcholem bude, zvlášť při pěkném počasí, návštěva vyhlídkové věže.

Římané proti Germánům

7. listopadu, 16 h, Brno, Literární kavárna knihkupectví Academia

Před 1800 lety se na území jižní Moravy "potkaly" kultury Římanů a Germánů, mluvíme o tzv. markomanských válkách (166- -180 n. l.).

Co o různých podobách tohoto střetu říká dnešní archeologický výzkum? Poslední dvě desetiletí přinesla obrovské množství nových informací o skutečném rozsahu římského zásahu na tomto území, které bylo tehdy osídleno germánskými Markomany. Ti sváděli odhodlaný boj s legiemi římského císaře Marka Aurelia. Jak vypadala římská okupace a jaké záměry měl s okupovaným územím římský císař? Jaký dopad měl válečný střet na místní společnost? A jaká byla strategie Římanů?

Jak ušetřit benzin

7.-8. listopadu, 9-16 h, Praha, Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
www.utia.cas.cz

Zavítáte-li na dny otevřených dveří do ústavu s krkolomným názvem, dozvíte se třeba to, jak pomocí modelu řízení jezdit v autě úsporně. Vědečtí pracovníci vám také vysvětlí, jak zjistíte svoji polohu ve chvíli, kdy se vám rozbije GPS, nebo jak jsou řízeny světelné křižovatky. V souvislosti s letošním výbuchem jaderné elektrárny v Japonsku bude zajímavé si poslechnout výklad na téma, kam utíkat, když bouchne Temelín? Ústav se sídlem na Praze 8 prosí zájemce, aby návštěvu ohlásili alespoň s denním předstihem na telefonu 266 052 551.

Rostlinné hrátky

7.-10. listopadu, Praha, Ústav experimentální botaniky AV ČR
www.ueb.cas.cz

Zažijte rostlinnou biologii jinak, než jak ji znáte z učebnic. Bavte se a poznávejte. Interaktivní a hravá výstava vás vtáhne do světa buněk, poodhalí tajemství DNA nebo prozradí, jak rostliny vnímají své okolí. Ústav experimentální botaniky Akademie věd vám také představí přírodní kuriozity či chemické reakce související s rostlinami.

Islám a konec světa

8. listopadu, 17 h, Praha, Faustův dům

Arabista a islamolog Bronislav Ostřanský se zamýšlí nad tím, jak si muslimové představují tolik diskutovaný konec světa. "Pro muslim jde sice o okrajové téma, v posledních dvaceti letech ale došlo k rozmachu takzvaného apokalyptického písemnictví, které se zabývá apokalyptickými představami islámu," vysvětluje arabista téma své přednášky.

Tajemství vydřího trusu

8. listopadu, 8-18 h, Studenec 122, Koněšín, Ústav biologie obratlovců AV ČR
www.ivb.cz

Pracovníci oddělení populační biologie připravili exkurzi do chovného zařízení pro experimentální studium volně žijících obratlovců, což jsou třeba myši nebo čolci. Při komentované prohlídce molekulárně-genetických laboratoří ve Studenci nedaleko Třebíče se návštěvníci dozvědí, jak a z čeho se získávají genetická data.

Slibně znějí i názvy populárně naučných dokumentů, které se zde budou promítat: O čem vypráví vydří trus, O myších a myších a Osud sysla obecného.

Chemie mezi námi

8. listopadu, 12-16 h, Praha, Národní technická knihovna
www.techlib.cz

V letošním Mezinárodním roce chemie jde o další akci, která má ukázat přitažlivost chemie. Tentokrát je připraveno odpoledne plné zábavných ukázek a chemických pokusů. Součástí akce v dejvické knihovně budou i ukázky a projížďky elektromobilem z dílny skupiny ČEZ.

Jaroslav Foglar

8. listopadu, 17 h, Praha, Památník národního písemnictví
www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz

V sále Boženy Němcové bude Dorota Lábusová přednášet o životě a díle spisovatele Jaroslava Foglara, autora slavného komiksu Rychlé šípy a mnoha dalších knih. Posluchači uslyší shrnutí toho, co je k tomuto tématu možné dodat z pohledu zpracovatele jeho osobního fondu. Vstup po rezervaci elektronické vstupenky na www.tydenvedy.cz.

Jak žít v souladu se svým vnitřním časem

8. listopadu, 16 h, Brno, gymnázium Řečkovice

Všichni v sobě máme biologické hodiny, které odměřují náš vnitřní čas a určují denní program. Pro zdravý život je důležité, abychom podle tohoto času "jeli". Přednáška objasní podstatu časového systému, spojitost jeho poruch s různými onemocněními a také poradí, jak správně žít, aby k jeho poruchám nedocházelo. Přednášet bude profesorka Helena Illnerová, bývalá předsedkyně Akademie věd.

Chemikálie v nás

9. listopadu, 10 h, Praha, kino Světozor

Submise je film o sto tisících chemikáliích, které používáme. V současnosti jich máme spoustu i v krvi. Co tyto chemikálie způsobují životnímu prostředí a zdraví? Každý z nás nosí ve svém těle 400 až 500 chemikálií a děti se s chemií v těle už rodí. Tento film mluví za ně. Lístky si rezervujte na webu Týdne vědy.

Molekulární psychiatrie a Alzheimer

10. listopadu, 16 h, Brno, gymnázium Řečkovice

Vědní obor molekulární psychiatrie vznikl až v posledním desetiletí dvacátého století. Zabývá se biologickými příčinami psychických poruch, a to na molekulární úrovni. Přednáška se bude věnovat pojmům jako DNA či dědičnost a popíše metody používané při výzkumu. Dozvíte se i nejnovější poznatky o vzniku a vývoji schizofrenie a Alzheimerovy choroby.

 

MĚSÍC NABLÍZKU

Ve středu 26. října, tedy v den, kdy vychází tento IN magazín, se Měsíc nachází v tzv. perigeu, kde je nejblíže Zemi: 357 052 kilometrů.

PIVNÍ VYNÁLEZCE

Víte, jak se jmenuje legenda českého pivovarnictví? Je to František Ondřej Poupě (1738-1805), jenž zavedl v pivovarech používání teploměru nebo pivních vah.

ZEMĚTŘESENÍ V ČESKU

Nejaktivnějšími oblastmi jsou mariánskolázeňský zlom v Karlovarském kraji a hronovsko-poříčský zlom v kraji Královéhradeckém.

GMO V UNII

V zemích Evropské unie je z geneticky modifikovaných potravin povolena pouze Bt kukuřice, jejíž gen cry způsobuje, že je pro své škůdce jedovatá.

iHNed.cz: video z pokusů v ústavu experimentální botaniky si prohlédněte na life.ihned.cz.

Text: Jana Patková

Foto: Milan Rokos, archiv HN, Martin Svozílek, Shutterstock, Bloomberg, ČTK, archiv NM, Stanislav Ulrich, Romana Kontowiczová, Petr Klíma, 1 ELEKTRÁRNY Navštivte 1.-11. 11. Temelín, Dlouhé Stráně, nebo Prunéřov, Ornitoptéra Na výstavě Vynálezci a vynálezy v Nové budově Národního muzea v Praze uvidíte mimo jiné i vrtulník inspirovaný máváním ptačích křídel z dílny Viléma Žurovce, 2 KNIHOVNA Rožmberkové se pyšnili největší šlechtickou knihovnou Evropy, 3 NANOSVĚT Národní divadlo ovládnou nanotechnologie, 1 TMA Přednášku o světelném znečištění hostí Pardubice, 3  POKLAD Unikátní sbírku zlatých šperků, kování opasků a zbraní vystavuje Akademie věd v Praze, U MASAJŮ Tradiční umění, náboženství a každodenní život lidí v Keni a dalších afrických státech přiblíží přednáška Náprstkova muzea, 4 PERIDOTIT Řez horninou, která tvoří zemský plášť, 2 ZKÁZA Proč letos došlo k zemětřesení v Japonsku? Osvětlí vám to přednáška v budově Národního muzea, 3 MUTACE Genově upravené rostliny vás čekají v Ústavu experimentální botaniky. Nejoblíbenější pokusnou rostlinou současných biologů je huseníček, Bouřka Extrémní jevy v atmosféře vám vysvětlí v Ústavu fyziky atmosféry na pražském Spořilově, PO STOPÁCH Ústav kriminalistiky vás zasvětí do trasologie, 2 MILEŠOVKA Na exkurzi do meteorologické observatoře se můžete vypravit 5. a 6. listopadu, 2 ISLÁM Jak si islám představuje konec světa, zjistíte ve Faustově domě v Praze, 1 CHEMIE Přesvědčete se, jak může být chemie přitažlivá, 13 MOZEK V Brně vysvětlí příčiny psychických poruch.