Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro systém Galileo, mluví o gigantickém vesmírném projektu Evropské unie v samých superlativech.

Satelitní systém za čtyři miliardy eur podle něj promění podobu dopravy i například zemědělství. A bude také velkou příležitostí pro české inovativní firmy.

Jak systém Galileo funguje?

Je to navigační systém. To znamená, že vám řekne polohu, kde právě jste. Každý si určitě pamatuje, že máme osy x, y a z. Navigační signál vám řekne vaši polohu a ta se projektuje na určitou mapu nebo datový materiál. Na základě toho zjistíte, ve které jste ulici, před kterým domem nebo ve které hospodě.

V družicích Galilea jsou velmi přesné hodiny. Všechny satelity jsou synchronizované, takže mají stejný čas. Když jste na nějakém místě, tak potřebujete spojení nebo pohled na čtyři satelity. A pak měříte dobu, jak dlouho trvá, než k vám signál přijde. Pak už je to jen matematická funkce tyhle věci vypočítat a získáte pozici x,y,z. Kolem Země je vyprojektovaná síť, která nám pomáhá transponovat pozice na mapy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.