Před sedmdesáti lety začaly systematické deportace Židů z protektorátu Böhmen und Mähren: dne 16. října 1941 odjel první z pěti transportů do ghetta v Lodži. V každém tisíc lidí. Několik dní před odjezdem se dostavili na shromaždiště, kde byli zbaveni nejen státní příslušnosti, ale i majetku, který jim po předchozí perzekuci a organizované loupeži ještě zůstal (směli si vzít jen padesátikilové zavazadlo).Z těch pěti tisíc deportovaných do Lodže jich přežilo "konečné řešení židovské otázky" pouhých 277. Od 24. listopadu 1941 jezdily transporty do ghetta Terezín, odkud pokračovaly deportace do táborů smrti na východě. Z Terezína bylo takto vyvezeno 60 382 "protektorátních" Židů. Z celkového počtu 118 310 Židů, žijících v protektorátu na jaře 1939, nepřežilo nacismus přes 77 tisíc osob. Zdůrazněme, že citované údaje zachycují osud Židů jen z českých zemí - nikoli těch ze Slovenska a Podkarpatské Rusi.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.