Vytvoření speciálního útvaru státního zastupitelství pro závažnou hospodářskou kriminalitu a korupci by podle ministerstva spravedlnosti pomohlo odstranit místní vazby mezi podsvětím a žalobci.

Státní zástupci by zároveň měli možnost lépe spolupracovat s příslušnými policejními týmy. Vyplývá to ze zprávy, kterou úřad předloží ve středu vládě.

Zvláštní útvar by měl spadat pod Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Podle analýzy ministerstva by se měl zabývat trestnými činy, "u kterých hrozí ze strany představitelů veřejné moci největší nebezpečí ovlivňování při jejich vyšetřování nebo kterých se představitelé veřejné moci typicky dopouštějí."

Obžaloby z těchto zločinů by pak státní zástupci podávali vždy ke krajským soudům.

Podle ministra Jiřího Pospíšila (ODS) je návrh na vytvoření zvláštní skupiny žalobců součástí koncepce, která si klade za cíl celkově změnit zákon o státních zastupitelstvích. V televizi Prima řekl, že se jím v nejbližší době bude zabývat koaliční komise pro justici.

"Já s myšlenkou vytvoření specializovaného útvaru souhlasím," dodal ministr.

Filip: Měly by být dva útvary

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by měly vzniknout alespoň dva útvary, aby v případě regionálních vazeb mezi žalobci a prověřovanými bylo možné kauzu přesunout jinam.

Vznik speciální skupiny žalobců propaguje nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V pátek uvedl, že by tento útvar neměl na starosti pouze dozorování korupčních případů. "Nad rámec toho bude velice intenzivně spolupracovat s policisty už třeba při přípravě plánů vyšetřování," prohlásil. Pod zvláštní útvar by pak podle něj měly kromě finančních a korupčních kauz spadat také například případy terorismu.

Podle Zemanova dřívějšího vyjádření by skupina mohla vzniknout tak v polovině roku 2013 v rámci takzvané velké novely zákona o státním zastupitelství.

Vznik speciálního státního zastupitelství pro závažnou hospodářskou kriminalitu dlouhodobě podporuje organizace Transparency International.

Pospíšil s Filipem se shodli na tom, že by nebylo vhodné vytvořit zvláštní soudy pro posuzování korupčních trestných činů. Pospíšil zopakoval, že se o takovýto krok pokoušeli Slováci, a dopadl fiaskem. Podle analýzy úřadu by však funkci specializovaných soudů pro boj s korupcí mohly plnit krajské soudy.