Kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora se vzdal funkce zástupce šéfa kabinetu. Z ministerstva úplně odejde. Svůj krok v pátek vysvětlil tím, že se chce veřejně angažovat, v čemž mu brání závazek zdržet se politických prohlášení. Ten mu po tlaku koaličních partnerů uložil ministr Josef Dobeš (VV).

V prohlášení Bátora poděkoval za podporu prezidentu Václavu Klausovi, cítí se mu zavázán. Totéž podle něho platí pro Dobeše.

"Abych pana ministra Dobeše nevystavil konfliktu loajalit v souvislosti s mým odvoláním daného slibu mlčení, adresoval jsem mu dnes ráno list, v němž oznamuji, že se dnešního dne vzdávám funkce zástupce vrchního ředitele kabinetu, a po vyřízení příslušných pracovněprávních náležitostí odejdu ze služeb ministerstva školství vůbec," řekl Bátora.

Své rozhodnutí vysvětlil ve zhruba půlhodinovém vystoupení, které věnoval převážně výčtu kauz spojených se svou osobou. Ohradil se proti nařčením z extremismu, rasismu a antisemitismu. Směřovala podle něj k tomu, aby ho poškodila, a byla nepravdivá.

Po přečtení prohlášení sál opustil. Další podrobnosti nechtěl sdělovat.

Dobeš se vyjádří v pondělí

Ministr Dobeš by se měl k situaci podle své mluvčí vyjádřit v pondělí na tiskové konferenci. Do té doby nebude záležitost nijak komentovat.

"Už jen to, že subalterní úředník uspořádá tiskovou konferenci, že odchází z ministerstva, je absurdní," komentoval Bátorův odchod ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kvůli Bátorově angažmá na ministerstvu odmítal Kalousek na přelomu prázdnin chodit stejně jako jeho straničtí kolegové na zasedání vlády.

Vynutili si tehdy závazek, že Bátora nebude komentovat veřejné dění, a také jeho sesazení z funkce personálního šéfa úřadu. Dobeš ho tehdy jmenoval zástupcem šéfky svého kabinetu. Podle Kalouska Bátora vystupoval ryze politicky a pozice subalterního úředníka byla jen "maskováním".

Na ministerstvu Bátora působil od února, jako zástupce šéfa ministrova kabinetu měl od tohoto týdne nového nadřízeného.

Vlna kritiky a urážka Schwarzenberga

Bátoru si do úřadu přivedl Dobeš, proti působení někdejšího kandidáta Národní strany na ministerstvu se ihned zvedla vlna kritiky. Protestovaly proti němu neziskové organizace i politici. Kromě jeho napojení na ultrapravicovou scénu se jim nelíbily jeho aktivity v konzervativní iniciativě D.O.S.T.

Když pak Bátora urazil na sociální síti Facebook předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, odmítali ministři této strany chodit na jednání vlády.

"Součástí dohod vedoucích k zažehnání vládní krize bylo mé absolutní mlčení... a tak jsem přes dva měsíce mlčel a mlčel a mlčel," popsal Bátora výsledek tlaku koaličních politiků.

Důvodem útoků byl podle Bátory jeho odmítavý postoj k multikulturalismu, který se podle něj stává státní doktrínou. Další pohnutkou pak byly obavy části politického spektra z toho, že Bátora a jeho blízcí spolupracovníci mohou vytvořit nový silný politický subjekt na pravici potom, co prezidentovi Klausovi skončí mandát. Takové spekulace počítají například i s účastí strany Suverenita Jany Bobošíkové v takovém spojenectví, poznamenal Bátora.

Bátora: Justice odmítala mé podněty

Ve svém prohlášení si stěžoval na "diskreditační kampaň" a její "neřestný způsob". Citoval výroky některých politiků a novinářů na svou adresu. Byl prý nepravdivě osočován, a když se obrátil na justici, jeho podněty odmítala.