Problémová švédská automobilka Saab, která již několik měsíců bojuje o své přežití, získala první splátku peněz ze slíbeného úvěru od svého čínského partnera Zhejiang Youngman Lotus Automobile. Zbývající peníze by měl Saab dostat do 22. října. Peníze jsou nutné pro přežití Saabu v nejbližším období.

Youngman slíbil Saabu úvěr 70 milionů eur (1,7 miliardy korun), který má pomoci automobilce přežít do doby, než čínské úřady schválí větší investici firem Youngman a Pangda Automobile Trade. Saab je nyní pod soudní bankrotovou ochranou před věřiteli.

Saab neupřesnil, kolik peněz získal. Podle švédského listu Dagens Industri automobilka obdržela zhruba 100 milionů švédských korun (271 milionů Kč). Peníze mají být podle listu, který se odvolává na blíže neurčený zdroj, použity na výplatu mezd.

Další splátku Saab očekává ještě tento týden a poslední by měla přijít do 22. října. Čínské úřady by pak mohly schválit plánovanou investici 245 milionů eur od firem Youngman a Pangda v příštích týdnech.

Majitelem Saabu je nyní nizozemská společnost Swedish Automobile. Ta se začátkem loňského roku dohodla s americkou automobilkou General Motors, že od ní koupí ztrátový Saab za 400 milionů dolarů (přes 7 miliard korun). Dohoda tehdy zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o němž rozhodla GM.

Související