Rusko-americké jednání o spolupráci při budování protiraketové obrany je ve slepé uličce a v podstatě skončilo krachem. Prohlásil to ve středu na zasedání zahraničního výboru Senátu amerického Kongresu budoucí americký velvyslanec v Moskvě Michael McFaul. Důvodem jsou podle něj nepřijatelné požadavky Moskvy.

Washington a jeho spojenci v NATO letos zahájili rozmisťování prvků protiraketového štítu ve východní a jihovýchodní Evropě, tedy nedaleko ruských hranic. Obranný systém, namířený proti íránským raketám, vyvolává protesty Moskvy, která se obává, že radarové systémy budou namířeny na ruské území a omezí odstrašující sílu ruského jaderného potenciálu.

Západní aliance nabídla Rusku spolupráci, ale představy o její podobě se výrazně rozcházejí. Moskva proto vyzvala státy NATO, aby alespoň poskytly právní záruky, že nový protiraketový štít nebude namířen proti Rusku.

Právě tento požadavek McFaul označil za příčinu slepé uličky, do níž se jednání dostalo. Spojené státy podle amerického diplomata nemají v úmyslu uzavírat právní závazky, které by působnost protiraketového systému omezovaly.

McFaul nevidí možnost, že by dohoda s Ruskem o protiraketové obraně mohla být uzavřena do příštího summitu Severoatlantické aliance, který se uskuteční napřesrok v květnu. Potvrdil, že USA jsou odhodlány budovat protiraketový štít bez ohledu na vývoj jednání s Moskvou. "Budeme v tom pokračovat s Ruskem nebo bez něj," řekl McFaul.