Pokus, plánovaný původně na dva týdny, musel po pěti dnech ukončit, neboť "dozorci" začali psychicky týrat "vězně", z nichž někteří se dokonce zhroutili. V knize z roku 2004, s výmluvným názvem Luciferův Efekt: Jak se dobří lidé mění ve zlo, profesor Zimbardo svůj někdejší experiment porovnal s událostmi v americké věznici Abú Ghrajb v Iráku. "I tam se ukázalo, že většinu obyčejných lidí může okolní situace svést k činům, kterých by jinak nikdy nebyli schopni," říká Philip Zimbardo, jenž byl jedním z přednášejících na letošním Foru 2000.

HN: Většina ovšem nejsou všichni, ani ve vašem experimentu v roce 1971 nebyli všichni "dozorci" na své "vězně" krutí. Nakolik za "zlo" v nás tedy skutečně mohou okolní podmínky?

Ne všichni dělali špatné věci, ale zároveň se také žádný dozorce za celu dobu experimentu ani jedním slovem nepokusil zastavit ty špatné, odradit je od jejich počínání. I ti dobří byli hodní jen v kontrastu s těmi zlými. Ti se sice nesměli uchýlit k fyzickému násilí, ale přestože nikdo z nich neměl psychologické vzdělání, tak intuitivně právě tento typ násilí použili ke zlomení vůle vězňů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru