Podle předběžných výsledků zvítězila v polských parlamentních volbách Občanská platforma premiéra Donalda Tuska. Po sečtení výsledků v 35 procentech volebních obvodů získala 36,5 procenta hlasů, uvedla v pondělí státní volební komise. Podle agentury PAP to odpovídá zisku 187 mandátů. Tusk se tak zřejmě stane prvním polským premiérem od roku 1989, který povede vládu ve dvou volebních obdobích za sebou.

Na druhém místě skončilo národně-konzervativní Právo a spravedlnost bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského s 30,9 procenta hlasů. Takový výsledek by pro stranu znamenal zisk 165 poslaneckých křesel.

Po sečtení třetiny hlasů se na třetí místo vyhoupla dosud čtvrtá Polská lidová strana. Dosavadní koaliční partner Občanské platformy získal 10,1 procenta hlasů a 45 poslaneckých křesel.

Na čtvrtém místě je podle předběžných výsledků antiklerikální Palikotovo hnutí. Strana dosáhla na 9,8 procenta hlasů, což by znamenalo zisk 37 poslanců.

Práh potřebný pro vstup do Sejmu překonal ještě Svaz demokratické levice, který podle předběžných výsledků podpořilo 8,3 procenta voličů. To by znamenalo zisk 24 mandátů.

V dolní komoře parlamentu ještě podle předběžných výsledků zasednou dva poslanci zastupující německou menšinu.

Předběžné výsledky také naznačují, že volební účast dosáhla 46,4 procenta voličů. To je o sedm procentních bodů méně než při předchozích volbách před čtyřmi lety a odpovídá to volební účasti z roku 2001.

Celkové oficiální výsledky dnešních voleb do Sejmu a do Senátu polská ústřední volební komise oznámí v úterý večer.

Co znamenají výsledky polských voleb? Pět vysvětlení, v čem byly polské parlamentní voleb důležité a zajímavé:
- Poprvé od roku 1990 vládnoucí polský premiér obhájil své křeslo. Donald Tusk na večerní oslavě ovšem řekl, že potřetí už premiérem být nechce. Pravděpodobně bude za čtyři roky usilovat o post prezidenta, který se v Polsku volí přímo, takže tvrdé reformy, zejména státních financí, od něho čekat nelze. 
- Tradiční postkomunistická levice, Svaz sjednocené levice, se propadl z tradičního třetího místa na poslední místo v parlamentu. Do hry se může vrátit bývalý a stále populární prezident Aleksander Kwaśniewski, nebo se strana také může po této prohře rozpadnout. 
- Místo levice zaujala třetí nejsilnější strana, nové Hnutí Palikota. Dosud to byla strana jednoho muže, populárního podnikatele z východního Polska Janusze Palikota, který převzal velkou část levicové agendy (antiklerikální, na obranu práv homosexuálů, pro potraty) a protože dělá politiku jako showbyznys, tak převzal i velkou část voličů. Pokud by současná vládní koalice Tuskovy Občanské platformy a lidovců neměla dost hlasů, bude hledat podporu právě tady. 
- Démonizovaný vůdce konzervativců Jaroslaw Kaczyński prohrál třetí velké volby za sebou (dvoje parlamentní a jedny prezidentské). I když ze strany vypudil většinu potenciálních soupeřů, bude nyní čelit kritice. Sám se ale nevzdá. 
- Polsko se stane v politice nudnou a předvídatelnou zemí, kde se příští rok bude hrát fotbalové euro a dostaví rekordní počet kilometrů dálnic