Amanda Knoxová, kterou odvolací soud v Itálii po čtyřech letech ve vězení zbavil v pondělí obvinění z vraždy spolubydlící, se vrátila domů. Na letišti v Seattlu ji přivítali její nejbližší i skupinka těch, kteří ji roky podporovali. Stala se nejznámějším případem neprávem uvězněné, píše Seattle Times.

"Jsem strašně dojatá," řekla čtyřiadvacetiletá studentka na krátké tiskové konferenci na letišti, kde jí po boku stáli rodiče, sestra i její advokát.

"Dívala jsem se z letadla dolů a zdálo se mi, že to všechno ani není pravda," řekla zalykajíc se slzami. Chci jen poděkovat všem, kdo mi věřili, kdo mě bránili a kdo podporoval moji rodinu."

Její osud se dramaticky změnil v pondělí. Místo původního rozhodnutí, které jí za údajnou vraždu britské studentky vyměřilo 26 let za mřížem, soud osvobodil ji i jejího bývalého přítele Raffaela Sollecita. Meredith Kercherové byla nalezena 2. listopadu 2007 polonahá v krvi s podříznutým hrdlem a čtyřmi desítkami bodných ran ve studentském bytě v Perugii, který sdílela s Knoxovou.

Italská prokuratura je vinila z perverzní, sexuálně motivované vraždy. Oběť byla před smrtí také znásilněna. Odvolací soud změnil rozhodnutí soudu nižší instanci a přihlédl k důvodným pochybnostem nezávislých odborníků o důkazech, které předložila prokuratura.

Jediný vrah

Podle obhajoby je ale za vraždu ve skutečnosti odpovědný Rudy Guede z Pobřeží slonoviny, zadržený krátce po vraždě v Německu. Již dříve byl ve zvláštním procesu odsouzen k 16 letům vězení.

Případ zavražděné Britky a odsouzené Američanky poutal velkou pozornost médií. Itálie poukazovala především na "ďábelskou tvář" Knoxové, Britové sledovali každé soudní stání s očekávaným potvrzením rozsudku a ptali se, zda skutečně zavraždila svou spolubydlící, a Spojené státy "své" občance věřily a poukazovaly na její nevinnu. Často se také mluví o justičním omylu.

Otec Knoxové uvedl, že Amanda se zřejmě vrátí na univerzitu ve Washingtonu, aby nějak dokončila studia. Vyjádřil ale obavy, co udělaly čtyři roky vězení s jeho dcerou. "Je to velmi silné děvče, ale byly to pro ni velmi těžké časy," řekl.

Zatímco osvobození Knoxové a jejího přítele vyvolalo radost jejich příbuzných a stoupenců, rodina Meredith Kercherové zůstala bez odpovědi na to, kdo je odpovědný za smrt jejich dcery.

Italská prokuratura se chce v případu případu zavražděné Kercherové dovolat k nejvyššímu soudu, aby bylo "spravedlnosti učiněno zadost".

Pokud dovolání, které musí být podáno do února příštího roku, bude přijato, mohl by nový proces začít v roce 2013, pravděpodobně ve Florencii. Konal by se ale v nepřítomnosti Knoxové, protože Spojené státy obvykle svoje občany ke stíhání v zahraničí nevydávají.

Související