Bývalá diplomatka Adriana Bašovská nebyla ministerstvem zahraničních věcí diskriminována, potvrdil Ústavní soud v Brně (ÚS). Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Bašovská pracovala od roku 2000 na velvyslanectví v Libyi. Po dvou letech se ale musela kvůli porušení bezpečnostních zásad vrátit zpět do Prahy, a poté dostala výpověď. Diplomatka tvrdí, že s mužem by ministerstvo zacházelo jinak.

Kvůli diskriminaci se začala soudit v roce 2004. Obvodní soud pro Prahu 1 nejprve rozhodl, že ministerstvo zacházelo s Bašovskou jinak než s jiným zaměstnancem, který se nacházel v obdobné situaci, a přiznal jí 1,5 milionu korun odškodného.

Ústavní soud: Soudy nechybovaly

Odvolací soud ale v roce 2008 rozsudek zrušil a později i Nejvyšší soud uvedl, že z žádných důkazů nevyplývá, že by žena byla diskriminována kvůli svému pohlaví.

Proto se Bašovská obrátila na Ústavní soud. Ve stížnosti uvedla, že soudci její případ nerozhodli nestranně, ale že větší prostor dostali zástupci ministerstva.

Ústavní soudci však argumenty bývalé diplomatky neuznali. Senát vedený soudcem Jiřím Muchou rozhodl, že soudy při posouzení celého případu nechybovaly, a není tedy důvod jejich postup přehodnocovat a Bašovské vyhovět.

Námitky k zaujatosti soudců při posuzování případu označili ústavní soudci pouze za hypotetická a ničím nepodložená tvrzení. "Stížnost se jako zjevně neopodstatněná odmítá," sdělil ÚS.

Nadstandardní vztahy s Libyjci

Bašovská prý v Libyi porušovala bezpečnostní pravidla tím, že například ubytovávala bez souhlasu ve svém bytě či na konzulátu cizí lidi a udržovala nadstandardní vztahy s Libyjci. Poté jí ministerstvo odebralo pověření k nakládání s utajovanými skutečnostmi a diplomatka následně dostala výpověď ještě předtím, než skončila její prověrka u Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).

Advokátka Bašovské před soudem argumentovala i tím, že Bašovská mohla být stejně jako jiní zaměstnanci přeřazena do doby, než rozhodne NBÚ, na místo, kde by se s utajovanými skutečnostmi nesetkávala. "Jiný zaměstnanec na prověrku čekal v pracovní neschopnosti a na neplaceném volnu, které mu ministerstvo nabídlo. Žalobkyně žádnou takovou možnost nedostala," uvedla.

Adriana Bašovská není první ženou, která se v Česku soudila kvůli nerovnému zacházení. Soudci se v minulosti zabývali například případem manažerky Marie Čauševičové. Ekonomka zažalovala za diskriminaci kvůli pohlaví Pražskou teplárenskou. U soudů však zatím neuspěla.