Rusko bude privatizovat svou flotilu atomových ledoborců. Podle zprávy agentury ITAR-TASS v pondělí prezident Dmitrij Medveděv vyškrtl mohutná plavidla určená pro operace v polárních oblastech ze seznamu majetku, jehož předání do soukromých rukou je zakázáno.

Spolu s atomovými ledoborci mají být privatizovány i doky vybudované k jejich opravám a obsluze.

Vlastníkem exotické flotily je dnes ruská státní společnost Rosatomflot, která podle dostupných údajů disponuje deseti plavidly.

Nejstarší z nich, atomový ledoborec Lenin, byl uveden do provozu už v roce 1959, nejmladší ledoborec Jamal v roce 1992. Všechny ledoborce byly postaveny v ruských loděnicích, výjimkou je Vajgač vybudovaný v roce 1990 ve Finsku.

Atomové ledoborce nacházejí bohaté uplatnění hlavně ve vodách Severního ledového oceánu, který se v důsledku rychlého tání ledovců stává reálnou alternativou tradičních námořních cest v teplých mořích.

V oblastech, kde navzdory tání nevyzpytatelné ledové kry plavbu stále komplikují, mohou ledoborce zajišťovat dopravu několik měsíců v roce.

Své uplatnění nacházejí i v turistice. Dvoutýdenní plavba na ledoborci k Severnímu pólu vyjde v přepočtu na nejméně 400 tisíc korun za osobu. Zájemců je však tolik a turistická sezona natolik krátká, že je nutné zarezervovat si místo měsíce dopředu.