Když se třiatřicetiletý Švýcar Sascha Spataro v květnu letošního roku řítil v protisměru po rychlostní silnici R10 mezi Turnovem a Prahou, tachometr jeho auta ukazoval místy až 200 km/hod.

Obžalovaný podle policie koncem května ohrozil svou jízdou desítky lidí. Ve vysoké rychlosti ujel desítky kilometrů, policie ho zadržela až v Praze-Kbelích. Cestou muž způsobil šest dopravních nehod, při nichž havarovalo devět vozidel. Havárie se obešly bez vážných zranění. Obžaloba uvedla, že jel místy až dvousetkilometrovou rychlostí, čímž podle státního zástupce úmyslně ohrožoval životy dalších lidí.

"Rozhodně jsem nejel v protisměru vědomě," uvedl v pondělí muž před okresním mladoboleslavským soudem, který začal rozhodovat o jeho vině a trestu. Za obecné ohrožení mu hrozí tři až osm let vězení.

Řekl také, že jednal pod vlivem antidepresiv a pervitinu, který užil nosem. Navíc užívá ještě lék Ritalin, kterým psychiatři léčí u dětí ADHD neboli hyperkinetické poruchy. "Měl jsem paranoiu a pocit, že mi chtějí ublížit. Proto jsem nezastavil, když jsem policii viděl," dodal.

Prý nechtěl nikomu ublížit, a to ani sobě. "Za normálních okolností bych to nikdy neudělal. Něco se mi stalo v hlavě a pak jsem viděl už jen pořád stejná auta," popsal Spataro. Několikrát se před soudem omlouval. "Vím, že jsme vinen," řekl před soudem a prosil o shovívavost. V soudní síni byl jeho otec, těhotná přítelkyně a její matka.

Heroin? Jednou týdně

Na to, jak jel desítky kilometrů v protisměru a nehody, si muž údajně nepamatuje. Jeho výpověď z přípravného řízení se od té pondělní odchylovala. Po zadržení policii, když s ním při hazardní jízdě telefonoval, sdělil mu, že ho "nahnali do jednosměrky".

Z výpovědi také vyplynulo, že 28. května to nebylo poprvé, kdy užil drogy. Ve Švýcarsku již dříve užíval heroin. "Není to závislost, normálně pracuji. Heroin jsem zkoušel tak jednou týdně," řekl Spataro. Podle znaleckého posudku z oboru toxikologie byl účinek pervitinu zesílen právě užitím Ritalinu a antidepresiv. "Látka sertralin obsažená v antidepresivech může spolu s metafetaminy vyvolat zmatenost a bludy," zaznělo z posudku znalkyně.

Spatarova obhájkyně se v pondělí odmítla vyjádřit k tomu, zda bude požadovat stažení obžaloby. Za stěžejní označila výslech znalce z oboru psychiatrie. V přestávce poukázala na rozpory ve výpovědích dvou zasahujících policistů, kteří sledovali jízdu Spatarova Mitsubishi od Bezděčína do Prahy na správné straně dálnice. "Nacházejí se tam časové rozpory, které jsou dohledatelné v záznamech. To vypovídá samo o sobě," uvedla Pekařová.

Soudce tak případ odročil na 17. října, protože se nedostavil znalec z oboru psychiatrie.

Švýcar je od června ve vazbě, aby se nemohl vyhýbat trestnímu stíhání a případně výkonu trestu. Kvůli zdravotnímu stavu byl eskortován do nemocnice pražské vazební věznice na Pankráci. Později byl převezen na psychiatrii Vazební věznice Brno, trpí totiž depresemi a má sebevražedné sklony.

Z vazby za 400 tisíc

Nyní by mohl vazební věznici opustit na 400 tisícovou kauci. Uvedla to jeho obhájkyně Markéta Pekařová s odvoláním na rozhodnutí středočeského krajského soudu v Praze.

Zda se tak stane, ale není jisté. "Záleží na tom, jestli můj klient bude schopen sehnat prostředky na zaplacení kauce. To záleží na rodině. S rodinou jsem ve spojení a vím, že má snahu, aby byl vyšetřován na svobodě. Takže si myslím, že spíše tu kauci složí," řekla pro IHNED.cz Pekařová.