Ukrajinská prokuratura navrhla trest sedmi let vězení pro Juliji Tymošenkovou souzenou kvůli údajnému překročení pravomocí, jichž se měla dopustit uzavřením nevýhodné dohody o dodávkách ruského zemního plynu v roce 2009.

"Vina obžalované byla v plném rozsahu prokázána," tvrdila soudu jedna ze žalobkyň Lilija Frolovová. Proces s bývalou premiérkou pokračoval po čtrnáctidenní přestávce. Sama Tymošenková opět označila soud za absurdní a v soudní síni obvinila prezidenta Viktora Janukovyče z politické msty.

"Chci připomenou Janukovyčovi, že ať jsem kdekoli, ve vězení nebo na svobodě, cítím se jako svobodný člověk," řekla svým soudcům podle agentury RIA Novosti obviněná.

Mluvčí Tymošenkové pro AP uvedla, že žalobkyně Frolovová pro vůdčí osobnost opozice požadovala také peněžitý trest 1,5 miliardy hřiven (téměř 3,5 milionu korun), jako náhradu údajné škody způsobené podepsáním nevýhodného kontraktu.

Soud měl podle žaloby ještě zakázat bývalé premiérce vykonávat vládní funkce další tři roky.

Hned na samém začátku úterního stání odmítl soud žádost obhajoby, aby projednávání kauzy bylo zastaveno a aby případ byl vrácen k došetření.

Obhajoba Tymošenkové je přesvědčena, že expremiérka by měla být propuštěna z vazby, kterou na ni soud uvalil 5. srpna. "Tymošenková by měla být osvobozena už dnes," řekl před zahájením jednání obhájce Jurij Suchov.

Proces vyvolal silnou kritiku nejen v řadách ukrajinské opozice, ale i v Evropské unii a ve Spojených státech. Západ stále silněji a otevřeněji ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče vyzývá k propuštění vězněné političky a varuje ho, že zneužívání justice k účtování s opozicí se neslučuje s evropskými demokratickými pravidly, k nimž se Kyjev hlásí.