Vláda v úterý schválila parametry majetkového vyrovnání státu s církvemi. Dohoda, kterou bylo letos vyjednávání uzavřeno po letech diskusí, počítá s tím, že stát během třiceti let církvím zaplatí celkem 59 miliard korun, asi 56 procent majetku by jim měl vrátit v naturálních restitucích. Vyrovnání by mohlo začít od roku 2013.

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) novinářům řekl, že nyní půjde návrh v paragrafovém znění do připomínkového řízení a do dvou či tří měsíců by ho chtěl jeho úřad předložit kabinetu. "Schválením parametrického znění dohody dala vláda signál české veřejnosti, že to se svým programovým prohlášením myslí naprosto vážně," konstatoval. O hospodářské rozvaze spojené s financováním závazku informoval podle svých slov i klub opoziční KSČM.

Majetková odluka církví od státu by měla trvat 17 let. Během této doby by stát postupně snižoval příspěvek na platy duchovních a církevní administrativu.

Proti dohodě v úterý podle informací ČTK nehlasoval žádný z členů vlády. Nejmenší vládní strana Věci veřejné svou podporu církevním restitucím podmiňovala tím, že ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jasně vysvětlí, odkud z rozpočtu vezme potřebné finance.

První tři roky ze sedmnáctiletého přechodného období bude stát na platy duchovních přispívat plnou částkou ze svého rozpočtu, tedy 1,445 miliardy ročně. Od čtvrtého roku se částka každoročně sníží o pět procent. Nesplacená výše finanční náhrady pak bude každý rok valorizována podle míry inflace. Stát by mohl přestat církvím vyplácet peníze v roce 2030.

Pražský arcibiskup Dominik Duka označil takové řešení za oboustranně přijatelné. Finanční odluka církví od státu vyhoví podle něj těm hlasům, které po ní ve společnosti volaly.

Návrh na odluku má napravit majetkové křivdy na církvích během komunismu. Kriticky se k němu v době příprav stavěly vládní Věci veřejné, kterým vadila původně zamýšlená výše finančních kompenzací.

Odpovídá kompenzace možnostem rozpočtu?

Úterní schválení parametrů církevních restitucí přišlo po dvoutýdenním odkladu. Také při diskusi nad návrhem rozpočtu na rok 2012 totiž VV po určitou dobu svou podporu vyrovnání s církvemi podmiňovaly přesunutím dodatečných finančních prostředků do Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Podobu církevních restitucí odmítají opoziční ČSSD a KSČM. Rozsah převodu majetku a výše doprovodné finanční kompenzace podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky neodpovídá aktuálním rozpočtovým možnostem země.

O vyrovnání s církvemi usiloval už kabinet expremiéra Mirka Topolánka. Původní plán počítal s vrácením 39 procent majetku a vyplácením 83 miliard korun po dobu 60 let. I s úroky mělo jít o 270 miliard korun, přičemž hodnota původního majetku církví a náboženských společností byla stanovena na 134 miliard korun.