Slovinská vláda premiéra Boruta Pahora v úterý večer padla. Nepřežila rekonstrukci kabinetu spojenou s hlasováním o důvěře. Z 88 přítomných poslanců hlasovalo proti vládě 51, jen 36 vládu podpořilo a jeden se zdržel.

Termín předčasných voleb zatím nebyl stanoven, formálně existuje ještě možnost sestavení nové koalice pod novým premiérem. Pozorovatelé se však podle tiskových agentur obávají mnohaměsíční politické krize a dalšího prohlubování zadluženosti země.

Premiér Pahor navrhl pět nových ministrů na místa zástupců dvou stran, které po červnovém referendu k penzijní reformě opustily koalici. Jde o Liberální demokracii Slovinska (LDS) a Opravdu - nová politika (Zares). Jmenování spojil s hlasováním o důvěře v parlamentu.

Pokud by ji získal, dokončil by jeho kabinet volební mandát do podzimu 2012 jako menšinový. Protože důvěru nezískal, bude se nyní rozhodovat o řešení situace: buď obnovení koalice pod novým premiérem, nebo stanovení termínu předčasných voleb. Podle agentury DPA by se v druhém případě jako nejpravděpodobnější termín zatím rýsovala neděle 4. prosince.

Prezident rozhodne

Rozhodnutí leží v rukou prezidenta Danila Türka, který podle ústavy může do 30 dnů designovat nového premiéra, jenž by se pokusil vytvořit novou vládu.

Teprve pokud tento pokus selže, jsou řešením předčasné volby. Pro ty se již v úterý po pádu vlády vyslovila většina stran, ozývají se ale i opatrnější hlasy.

Především šéf opoziční demokratické strany (SDS), bývalý premiér Janez Janša, jehož formace pravého středu má šanci volby vyhrát, v úterý v parlamentu překvapil návrhem ústavního dodatku, aby byl napříště termín parlamentních voleb pevně vypsán na třetí květnovou neděli. Jedině o tomto datu by se pak měly konat jak regulérní, tak předčasné volby.

Zvažuje se i úřednická vláda

Podle pozorovatelů totiž Janša s převzetím vlády nijak nespěchá, protože si uvědomuje, že povinnost uskutečnit rázné reformy pak padne na něj, včetně nespokojenosti voličů, která dosud padala na Pahora. Možná doufá, že by dočasná vláda nezbytné, ale značně nepopulární kroky mezitím uskutečnila.

 

Již od léta se v Lublani zvažuje možnost dočasné úřednické vlády, která by ochránila strany před nutnými, ale nepopulárními kroky. Jiné hlasy však upozorňují, že od takové vlády nelze zásadní reformní kroky očekávat.

 

Krize nastala po zamítnutí penzijní reformy

Pahorova vláda se dostala do těžké krize poté, co červnové referendum podle očekávání výraznou většinou zamítlo vládní návrh penzijní reformy, který by mimo jiné prodlužoval důchodový věk. Podle ekonomických odborníků je ale reforma nezbytná pro zajištění rozpočtové stability Slovinska a její neuskutečnění by mohlo vést k dramatickému zadlužení země.

Pahor před úterním hlasováním varoval poslance, že odmítnutí navrhovaných úsporných reforem může zemi přivést do situace Řecka.

Také agentury AP a APA podotýkají, že pád Pahorovy vlády a s tím zřejmě i vládních pokusů o radikální reformy by mohl Slovinsko, které se potýká s hlubokou krizí, přivést mezi předlužené země eurozóny. Slovinsko zavedlo společnou měnu v roce 2007.