Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek by se mohl stát šéfem národních socialistů 28. října, který je Dnem vzniku samostatného československého státu.

To je totiž den, kdy by se v případě Paroubkova návratu do České strany národně socialistické (ČSNS 2005) mohl konat mimořádný volební sjezd této strany. ČTK to řekl její místopředseda Přemysl Votava.

"Termín 28. října by se mi líbil," uvedl místopředseda s tím, že o něm s konečnou platností rozhodne na svém zasedání ústřední rada strany v sobotu 8. října. Nevyloučil ale, že by se sjezd mohl konat i později, protože prodloužený říjnový víkend jezdívají Češi zdobit hroby před nadcházejícím svátkem zesnulých.

Oficiální ohlášení Paroubkova odchodu ze sociální demokracie se očekává už před zasedáním Ústřední rady ČSNS 2005, nejspíš koncem září. Spekuluje se, že by to mohlo být 28. září o Dni české státnosti.

Příprava nového programu

Přestože se má s Paroubkem ještě setkat předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který stále opakuje, že se ho bude snažit přesvědčit, aby v sociální demokracii zůstal, zdá se, že už jeho odchod nemůže nic zvrátit.

Paroubek na svém webu napsal, že tyto "oficiální snahy" nepovažuje za upřímné, protože ho straničtí místopředsedové obratem urážejí. Předsednictvo ČSSD bude zřejmě o Paroubkově případu jednat tento pátek.

Schůzky představitelů a ideologů ČSNS 2005 s Paroubkem se konají pravidelně. Naposledy se sešli minulý týden. Připravují úpravu stanov a nový stranický program. "Já s výsledky jednání nemám žádný problém," uvedl Votava.

Dodal také, že dosavadní postup a výsledky společných jednání na svém víkendovém zasedání jednomyslně schválilo stranické předsednictvo.

Odchod zvažuje i Šlégr

Z Paroubkových stoupenců z ČSSD se pracovních schůzek pravidelně účastí také poslanec a bývalý hokejový reprezentant Jiří Šlégr.

Na novém politickém projektu, který by měl s Paroubkem jako lídrem přivést národní socialisty do Poslanecké sněmovny, spolupracují také prezident Agrární komory Jan Veleba, Jaroslav Král, jeho někdejší souputník z doby, kdy byl Paroubek členem národních socialistů, ale i v pozdějších letech na ministerstvu pro místní rozvoj, kterému Paroubek za vlády premiéra Stanislava Grosse šéfoval, a stínový ministr životního prostředí ČSSD z doby, když byl ještě Paroubek předsedou ČSSD, Petr Petržílek.

Paroubek by nebyl prvním bývalým předsedou ČSSD, který sociální demokracii opustil a pokusil se dobýt parlament v čele jiné politické strany. Se Stranou práv občanů - zemanovci se pokoušel dostat do sněmovny expremiér Miloš Zeman, který ČSSD opustil pro neshody s Paroubkem.

K překonání pětiprocentní hranice volebního zisku pro vstup do sněmovny mu ale chybělo necelých půl procenta voličských hlasů.