Prezident Václav Klaus se v úterý během druhého dne své pracovní návštěvy Spojených států sejde v hlavním městě Washingtonu s předsedou Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem.

Kromě toho jej čekají ještě schůzky se členy Senátu a sněmovny. Promluví také v konzervativní nadaci Heritage Foundation na téma potřeby zásadní transformace Evropské unie.

Navečer se pak český prezident letecky přesune do New Yorku, kde se ve středu zúčastní zahájení všeobecné rozpravy zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů.

Čekají jej také bilaterální jednání s prezidenty některých států. Tradičně se zúčastní také pracovního oběda v OSN a slavnostní recepce pořádané americkým prezidentem Barackem Obamou.

Varování před omezením svobody

V noci na úterý SELČ prezident Klaus v americkém hlavním městě Washingtonu varoval před snahami omezovat svobodu.

Spatřuje je v myšlenkách, které nad svobodu a demokracii staví vyšší zájmy. Za příklady takových myšlenek označil environmentalismus, jenž podle něj činí z ochrany životního prostředí ideologii, a tendence k ustavení globálního vládnutí nikým nevolených expertů.

"Panika kolem globálního oteplování - se stala nejnebezpečnějším prostředkem pro potlačování svobody a podporu rozsáhlé organizace našich životů vládami," uvedl český prezident v projevu v konzervativním washingtonském institutu Competitive Enterprise Institute založeném lobbistou Fredem Smithem, který je odpůrcem silné vlády.

Podobné nebezpečí podle Klause představují snahy o vytváření nových nadnárodních vládnoucích struktur. Problémy současné doby ale podle něj může vyřešit jenom demokracie.

Jasně se to podle něj ukazuje na současných problémech Evropské unie, které jsou dané právě tím, že Evropa je sice stále více sjednocená, postrádá ale autentickou evropskou identitu a evropský lid.

Klaus bude přednášet v Kanadě o EU

Ve čtvrtek si Klaus "odskočí" do Kanady na Guelphskou Univerzitu, kde chce znovu hovořit o budoucnosti EU, jejíž současnou podobu ostře kritizuje.

Poté se vrátí do New Yorku, kde v pátek pronese projev v dopoledním bloku všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN. Do Česka by se měl vrátit v sobotu.

Související