Srbská vláda po nedávné dohodě uznává kosovské celní listiny. To je ale jediný pokrok v jednáních mezi Srbskem a Kosovem, kde kvůli sporu o celnice na Srby ovládaném severu země opět roste napětí. Celnice chtěla pod svou kontrolu získat Priština, Srbové je ale blokují. Srbsko čeká, zda letos dostane status kandidátské země Evropské unie, ale zároveň odmítá uznat nezávislé Kosovo.

"I na cestě do Evropské unie budeme bránit své národní zájmy," řekl v rozhovoru pro HN Ivica Dačić, srbský vicepremiér a ministr vnitra, předseda Srbské socialistické strany a bývalý mluvčí Slobodana Miloševiče. Rozhovor Dačić poskytl na Ekonomickém fóru v jihopolské Krynici.

HN: Co se bude dít nyní, po vydání všech obviněných z válečných zločinů do Haagu? Budete zločince nadále stíhat u srbských soudů?

Budeme pokračovat ve vyšetřování válečných zločinů, protože máme vlastní speciální prokuraturu pro válečné zločiny. V bezpečnostním smyslu je to pro policii a bezpečnostní služby ulehčení. Budou mít více prostoru, lidí a času na boj proti organizovanému zločinu.

HN: Hlavním tématem nedávné návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Bělehradě bylo Kosovo. Kancléřka sice netrvá na jeho uznání, ale chce, abyste s Prištinou spolupracovali a měli normální vztahy...

Už dříve jsem říkal, že po dokončení spolupráce s haagským tribunálem si některé evropské země dají další, novou podmínku. Z německé strany se objevily podmínky, které nejsou oficiálním stanoviskem Evropské unie. Německo sice říká, že Srbsko nemusí uznat Kosovo, ale pokud bychom na ně přistoupili, tak by to znamenalo nepřímé uznání Kosova.

Pokud jde o Kosovo, tak Srbsku záleží na tom, aby se konflikt řešil mírovou cestou. Jednostranně nemůžeme přijmout, aby mezinárodní právo uznalo rozdělení. Ale chceme se s Kosovem domluvit. Chápeme přání albánského národa, který si nepřeje žít v Srbsku. Ale je třeba také vzít v úvahu přání srbského národa, který si nepřeje žít v nezávislém Kosovu.

Nyní se Priština pokouší zajistit si svoji nezávislost násilím, to je teď největší problém a největší hrozba regionální stabilitě a míru. Mezinárodní společenství by mělo tlačit na Prištinu, aby se vrátila k jednání a nedělala jednostranné kroky.

HN: V roce 2012 bude v Srbsku supervolební rok: místní, parlamentní i prezidentské volby. Bude hlavním tématem Kosovo, nebo žalostný stav hospodářství?

Každý si bude hledat svůj pohled na volby. Určitě se bude hodně hovořit o Kosovu, ale nejvíc pozornosti by se mělo věnovat problémům každodenního života lidí. Kromě vysoké politiky budou určitě hlavní sociálně-ekonomická témata.

HN: Stane se ještě letos Srbsko kandidátskou zemí pro vstup do Evropské unie?

Ano, letos by se měla stát kandidátskou zemí, i když zřejmě nedostane datum počátku rozhovorů, protože to vypadá, že se objeví nové podmínky týkající se Kosova. Jsme na evropské cestě, ale i na ní Srbsko nemůže nebránit své národní zájmy.

HN: Které téma vyhraje volby?

Všechna témata už ve volbách několikrát byla. Půjde asi o vyvažování toho, jak jít dál směrem do Evropské unie a zároveň jak ochránit národní zájmy a znovu obnovit ekonomický růst.

HN: Je možné, že se do voleb vrátí Vojislav Šešelj (šéf nacionalistické Srbské radikální strany, souzen mezinárodním tribunálem) z Haagu?

Není jasné, kdy bude Šešelj na svobodě. Až se vrátí, tak se vrátí. Tohle ale není nejvážnější politická otázka v Srbsku. Hlavní střet se určitě odehraje mezi Demokratickou stranou prezidenta Borise Tadiče a bývalými Šešeljovými příznivci ze Srbské strany pokroku Tomislava Nikoliče. My čekáme, že budeme třetí. Mezi těmito třemi stranami se bude hledat řešení k sestavení vlády.

HN: Vaše koalice s Nikoličem (populární radikální nacionalista; pozn. red.) je možná?

To závisí na výsledku. Třeba bude Tadić chtít jít do koalice s Nikoličem, ale je otázka, zda to bude možné. V Srbsku je nyní otevřená spolupráce různých politických stran.

HN: S Nikoličem by Srbsko bylo evropské?

On se pokusil změnit svoji politiku. Těžko se to ale říká, protože nevíme, kdo by s ním byl v koalici. Kdyby v koalici byl i Vojislav Koštunica (nacionalistický expremiér; pozn. red.), tak to by od evropské politiky bylo daleko.




"Priština se pokouší násilně zajistit svoji nezávislost - to je teď ten největší problém a největší hrozba regionální stabilitě a míru na Balkáně."


BLOKÁDA
Srbové hostí německé vojáky KFOR, kteří hlídají jeden z hraničních přechodů na severu Kosova. Ty Srbové blokují, protože na ně vláda v Prištině chce poslat své policisty a celníky. Priština chce kontrolovat sever země ovládaný Srby. Spor o přechody si v červenci vyžádal jednoho mrtvého.
FOTO: REUTERS