Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes navrhl postavit nový ruský plynovod South Stream přes ukrajinské území. Tato varianta by podle něj stála pětinu než plánovaná trasa, vedoucí z Ruska přes Černé moře tureckými vodami do Bulharska a dále do jižní a střední Evropy. Ruský plynárenský gigant Gazprom však zareagoval odmítavě.

Dohodu o plynovodu South Stream mají dnes v jihoruském Soči za přítomnosti premiéra Vladimira Putina podepsat akcionáři celého podniku, Gazprom a italská společnost Eni, francouzská EdF a německá Wintershall.

"Navrhujeme pružný přístup... South Stream by měl vést jihem Ukrajiny, po souši," prohlásil Janukovyč na mezinárodním fóru v Jaltě. Zatímco náklady na výstavbu plynovodu po dně Černého moře experti odhadují na 25 miliard eur, ukrajinský návrh by byl "pětkrát lacinější", dodal Janukovyč.

Gazprom však vzápětí nabídku odmítl. Podle Valerije Goluběva z vedení koncernu by stavět nový plynovod přes Ukrajinu bylo neúčelné. "Navrhují to už dávno... ale nemá to smysl," uvedl v kuloárech investičního fóra v Soči.

Moskva se snaží zbavit závislosti na Ukrajině jako na tranzitní zemi, přes kterou dosud proudí okolo 80 procent ruského plynu do Evropy, zbytek jde přes Bělorusko. Tento poměr může už zakrátko změnit čerstvě dokončený plynovod Nord Stream, vedoucí z Ruska po dně Baltu do Německa. Kyjevu tak hrozí, že přijde o značnou část poplatků za přepravu plynu, jehož cena pro Ukrajinu stále stoupá.

Janukovyč má v Moskvě 24. září jednat se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem; média předpokládají, že se rozhovor bude týkat hlavně sporů o plyn. Kyjev není spokojen s ruskou cenou a na příští rok si objednal jen 27 miliard metrů krychlových plynu, ačkoliv podle stávající dohody, za kterou je nyní v Kyjevě souzena expremiérka Julija Tymošenková, má platit za nejméně 33 miliard kubíků. Podle listu Kommersant návštěva ukáže, nakolik jsou obě strany ochotny k ústupkům a k příměří.

Konflikty mezi Moskvou a Kyjevem už několikrát ohrozily dodávky ruského plynu evropským zákazníkům, naposledy počátkem roku 2009.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru