Meziroční míra inflace v České republice zůstala v srpnu na červencových 1,7 procenta. V porovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny klesly o 0,3 procenta, což bylo dáno hlavně zlevněním potravin a nealkoholických nápojů.

Ceny ovoce a zeleniny klesly už třetí měsíc. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad.

 

,,Inflace v ČR nadále zůstává na velmi nízké úrovni pod středem cílového pásma ČNB," říká hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

,,Centrální banka má tak v ruce další argument, proč delší dobu nehýbat se sazbami. Inflace je nízká, růst ekonomiky zvolňuje a celkový ekonomický výhled zhoršuje," doplňuje analytik ČSOB Petr Dufek.

Brambory zlevnily o pětinu

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen o 0,3 % ovlivnilo ve značné míře snížení cen zeleniny celkem o 14,6 %, z toho ceny brambor klesly o 22,4 %, plodové zeleniny o 14,5 %, ostatní zeleniny (kořenové a košťálové) o 18,5 %.

Ceny ovoce se snížily o 5,2 % zejména vlivem výrazného poklesu cen broskví o 25,9 %, hroznů o 35,9 % a červených melounů o 18,9 %.

V oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti byly nižší ceny nářadí a nástrojů pro dům a zahradu o 3,2 %. V ostatním zboží a službách klesly ceny kosmetického zboží o 1,9 %.

Na zvyšování cenové úrovně působilo zejména zvýšení cen oděvů o 0,7 %. Z potravin byly vyšší hlavně ceny chleba o 1,7 %, sýrů o 1,6 %, luštěnin o 1,6 %, polévek a omáček o 1,9 % a kávy o 3,8 %.

Čisté nájemné se zvýšilo o 0,5 %, v tom regulované nájemné vzrostlo o 0,9 % a tržní o 0,4 %. V dopravě vzrostly ceny dopravních služeb o 0,6 %. V oddíle rekreace a kultura byly vyšší sezónní ceny dovolených s komplexními službami o 1,3 %.

Růst cen zrychlí v příštím roce

Míra inflace by se ale měla v budoucnu zvednout, a to hlavně v příštím roce.

,,Celkově letos očekáváme průměrný růst spotřebitelských cen ve výši 1,8 % letos a 2,5 % příští rok. V roce 2012 nastanou změny v nepřímých daních, primární dopad jejich změn do inflace odhadujeme ve výši 1,2 pb. Bez změn daní by tak inflace byla opět nízká," doaduje budoucí vývoj analytik Komerční banky Jiří Škop.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru