Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se připravuje na možnost, že by Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) zůstala od poloviny listopadu dočasně zcela bez posádky. Podle agentury Reuters by se tak stalo, pokud by se ruským odborníkům do té doby nepodařilo najít chybu, která způsobila srpnovou havárii nákladní zásobovací lodi Progress.

"Je možné, že stanice zůstane bez posádky. Snad jen na krátkou dobu," řekl astronaut Mike Fossum, podle něhož se v příštích týdnech na takovou možnost budou s kolegy připravovat.

"Pracovníci v Houstonu se předběžně zabývají tím, jakou ventilaci bychom ponechali zapnutou, jaká světla bychom nechali svítit, v jakém stavu bude každý experiment - každé světlo, každý ventil, každý poklop. Je to hodně práce," sdělil také Fossum.

Testy Rusů

Od listopadu roku 2000 jsou na ISS, k jejímuž plnému provozu je zapotřebí šesti lidí, astronauti nepřetržitě. Její úplné vyklizení by tedy představovalo velmi nezvyklou situaci.

Polovina ze současné šestice obývající ISS by ji měla opustit příští týden a zbylá trojice v polovině listopadu. Další astronauti měli na vesmírnou stanici vyrazit 22. září, ale jejich start byl kvůli nehodě Progressu odložen nejdříve na začátek listopadu.

Nákladní loď Progress se v srpnu několik minut po startu kvůli poruše nosné rakety zřítila do altajských stepí. Podobná nosná raketa vynáší k ISS lodě Sojuz-TM s lidskou posádkou. Ruská kosmická agentura Roskosmos chce proto před obnovením pilotovaných letů k vesmírné stanici provést dva testovací starty nosné rakety Sojuz bez lidské posádky. Pokud by při nich nastaly problémy, je možné, že ISS zůstane dočasně bez posádky.