Turecko zcela přerušuje obchodní a vojenské vztahy s Izraelem, oznámil v úterý podle agentury Reuters premiér Recep Tayyip Erdogan.

Vztahy Ankary a Tel Avivu se výrazně zhoršily kvůli loňskému incidentu, kdy při zásahu izraelské armády proti flotile propalestinských aktivistů na moři nedaleko pásma Gazy zahynulo devět Turků.

Erdogan řekl, že turecká vojenská plavidla "budou častěji vidět" ve východním Středomoří. Podotkl také, že sám zřejmě navštíví palestinské pásmo Gazy.

Ještě se prý nerozhodl, zda tak učiní bezprostředně po své návštěvě Egypta, která je plánována na tento měsíc.

Přerušení vztahů souvisí s blokádou Gazy

Izrael vyhlásil v roce 2006 blokádu palestinského pásma Gazy kvůli tomu, že tamní ozbrojenci z hnutí Hamas unesli izraelského vojáka Gilada Šalita.

Námořní i pozemní blokáda byla zdůvodňována především snahou zamezit přísunu zbraní, kterými by radikální Palestinci mohli ohrožovat židovský stát.

Loni se blokádu pokusila prolomit flotila propalestinských aktivistů. Izraelská armáda lodě zastavila, při zásahu bylo ale devět aktivistů zabito.

Turecko, které před loňským incidentem bylo hlavním izraelským spojencem v muslimském světě, v pátek pozastavilo platnost vojenských smluv s židovským státem, omezilo své tamní zastoupení a vypovědělo izraelského velvyslance.

V sobotu turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu oznámil, že se Ankara chystá napadnout izraelskou blokádu pásma Gazy u Mezinárodního soudního dvora.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu vyjádřil nad smrtí aktivistů politování. Zároveň se ale za armádní zásah odmítl omluvit s odůvodnění, že vojáci pouze bránili bezpečnost Izraele.

Zdůraznil však, že židovský stát stojí o urovnání vztahů s Ankarou.

Námořní incident vyšetřovala i komise OSN vedená bývalým novozélandským premiérem Geoffreym Palmerem.

Ve své zprávě zveřejněné minulý týden uvedla, že izraelská armáda použila při zásahu nepřiměřenou sílu, námořní blokádu pásma Gazy ale označila za legální.