V Tichém oceánu v pátek havarovalo letadlo vzdušných sil Chile s 21 lidmi na palubě. Podle agentury AP o tom informoval starosta souostroví Juana Fernándeze, kam měl stroj namířeno. Chilský ministr obrany Andrés Allamand podle agentury Reuters prohlásil, že letoun se dvakrát neúspěšně pokoušel o přistání, než nedaleko souostroví zmizel.

"Když se (letadlo) blížilo k ostrovu, ztratil se radiový kontakt a bylo prohlášeno za ztracené," řekl podle Reuters ministr Allamand. Do oblasti zamířily pátrací týmy, jejich práci ale ztěžuje soumrak. Pohřešované letadlo je armádní letoun typu CASA 212, uvedl také.

Podle prohlášení leteckých úřadů stroj vzlétl z chilské metropole Santiaga de Chile ve 14:00 místního času (pátek 19:00 SELČ) a s řídicí věží ztratil kontakt o čtyři hodiny později. Člen místní rady Felipe Paredes, který na řídicí věži v té době byl, podle AP uvedl, že letadlem při pokusu o přistání cloumal silný vítr a stroj se pak ztratil z dohledu.

Velitel pátracích a záchranných akcí Otto Mrugalski prohlásil, že v okolí ostrovů se žádné trosky letadla nenašly. Starosta souostroví Leopoldo González ale chilské televizi TVN řekl, že v moři asi kilometr od přistávací dráhy byly nalezeny části letadla včetně zavazadel cestujících. Místní rozhlas Bío-Bío pak citoval jeho slova, podle nichž se ve vodě našly dveře letadla.

 

 

"Domníváme se, že došlo k neštěstí a nikdo nepřežil," prohlásil podle AP González. 

"Dokážu si představit muka a nejistotu příbuzných 21 cestujících na palubě, o němž se předpokládá, že se zřítilo," prohlásil podle Reuters prezident Sebastián Piňera. "Pro naši zemi to je těžká rána."

Ostrovy, oficiálně nazývané Juan Fernández, proslavil světoznámý román britského spisovatele Daniela Defoe Robinson Crusoe, napsaný podle skutečného příběhu dánského námořníka Alexandra Selkirka. Ostrovy leží asi 660 kilometrů od chilského pobřeží a žije na nich trvale asi 650 obyvatel.