Už jsem si říkal, že mě na tomto světě nic nepřekvapí, ale po žádosti francouzských a německých boháčů žádajících o zvýšení svých daní se znovu život ukázal jako mnohem pestřejší než všechny teorie. To samozřejmě vede k přemýšlení nad tím, kde je chyba v teorii racionálního ekonomického jednání.

První nejistota panuje nad motivací oněch miliardářů. Z hlediska jejich osobních zájmů by nejlogičtější bylo nějaké přímé ohrožení jejich majetků vedoucí k rozhodnutí, že teď raději dají dobrovolně část, než aby později nuceně přišli o mnohem víc. Nebo o všechno. Ale nic takového se přece nechystá.

Nebo že jejich zemím hrozí válečný stav, případně, že jsou ve smrtelném nebezpečí. Ale žádný takový ani podobný stav není.

 

Nebo je ještě možné, že cítí ohrožení německo-francouzského projektu Evropské unie a eura. Jejich Evropské unie. A jejich eura. Tudíž - dáme raději něco hned, než abychom v budoucnu přišli politicky i ekonomicky o mnohem víc. To by znělo i rozumně, kdyby nešlo o masové, skupinové rozhodnutí. Tak jednomyslně se skupina rozhoduje jen kvůli velmi vážné hrozbě jinak neodvratného úderu, ale ne na konci léta v poklidu majetků neohrožených jinak než vždy existující nejistotou.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se